Vzestup a pád někdejší trojky kurzového sázení. Majitel už přes rok dluží sázkařům miliony, ale vybírá peníze na nové e-casino

Ještě deset let zpátky byla společnost Maxi-tip nezajímavou sázkovou kanceláří s pár miliony obratu. Tehdy – psal se rok 2012 – ji s několika přáteli „od pokerového stolu“ koupil podnikatel Karel Kabrna – a noví majitelé chtěli „dělat věci jinak.“ To se jim na první pohled dařilo — postupně se obratově dostali až ke dvěma miliardám ročně, což je řadilo na pozici trojky na trhu kurzového sázení. Jak se však říká, „The bigger they are, the harder they fall“. Maxi-tip se v souvislosti s koronavirem době dostal do finančních problémů, sázkařům přestal vyplácet jejich výhry, obchodním partnerům neproplácel faktury. Situace došla tak daleko, že v lednu firma vstoupila do mimořádného moratoria. Mezitím rezignovala řada manažerů z představenstva, sociální sítě firmy odumřely, stejně jako její webové stránky a důvěra v to nejcennější – ve značku. Majitel Karel Kabrna však navzdory tomu všemu doufá, že se mu podaří situaci otočit, věří v příběh se šťastným koncem, ke kterému mu má dopomoci až 100 milionů korun, které nyní vybírá od nových investorů. 

Společnost Maxi-tip byla ještě před deseti lety opuštěná sázková kancelář pro kurzové sázení, která nikoho příliš nezajímala. A to navzdory zakládajícím majitelům, které pojilo jejich jméno – Jiří Novák. Ten první Jiří Novák, někdejší česká tenisová jednička, kancelář na konci tisíciletí založil, v roce 2010 však firmu koupil jiný Jiří Novák, totiž bývalý ministr spravedlnosti. Až od dva roky později se do vedení tehdy ztrátové sázkové kanceláře dostává Karel Kabrna s řadou akcionářů z pokerové komunity, kteří si chtějí zkusit jak se dělá „velký byznys“.

Společně s Kabrnou do firmy přichází jako akcionáři i pokeroví profesionálové – Vojta Růžička, Milan Šimko či Artur Rudziankov; ti sice mají za sebou velké zkušenosti z pokerových turnajů a matematiku zvládají levou zadní, ale ve velkém byznysu – v takovém, jaký si pro svůj Maxi-tip vysnili, jsou takřka bez zkušeností. V čele s Kabrnou však hlásají, že „chtějí dělat věci jinak“ – což v jejich pojetí znamenalo například osobní přístup k sázkařům, zázemí matematických schopností a modelů a především zaměření na vietnamskou komunitu, která má ráda vysoké sázky – včetně těch na sporty a události, na které tradiční sázkové kanceláře kurzy nevypisují. 

Když jsem s Karlem Kabrnou dělal rozhovor před čtyřmi lety, říkal mi, že přijme jakkoliv vysokou sázku – což byla další věc, která měla kancelář odlišovat od zbytku trhu. V té době měl Kabrna velké plány – od vzniku e-casina, vstupu na burzu, expanze do okolních zemí či prodávání komodit. 

sinfin.digital