Egyptolog Bárta míří do vedení Univerzity Karlovy. Jako prorektor vystřídá Martina Kováře

Michal Půr, Jan Januš

Novým prorektorem Univerzity Karlovy pro vnější vztahy by měl být známý egyptolog Miroslav Bárta. INFO.CZ to potvrdil rektor univerzity Tomáš Zima. Bárta nastoupí do funkce, kterou několik let zastával historik Martin Kovář, jenž z univerzity na konci roku odešel v souvislosti s plagiátorskou aférou. Bárta a Kovář jsou blízcí přátelé, editorsky spolupracovali na několika knihách. Zima Bártu navrhne ke jmenování příští týden.

„Tento návrh budu předkládat akademické senátu 17. května,“ potvrdil rektor Tomáš Zima pro INFO.CZ.

„Byl jsem nominován. Je to procesní věc trvající týdny a je v rukou vedení a senátu Univerzity Karlovy. Že jsem zvažován, mě samozřejmě těší. Univerzita Karlova patří mezi nejprestižnější vědecké instituce, co tato země má,“ uvedl pro INFO.CZ profesor Bárta.

Ten je ředitelem Českého egyptologického ústavu, stejně jako dříve Kovář tak působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V Egyptě vede práce na vykopávkách a má za sebou nejen mnoho publikací, ale i archeologických objevů.

Čeští egyptologové například nedávno zjistili, že komplex pyramid v Sakkáře náležel královně Setibhor. „Její komplex je největším hrobovým komplexem královny z třetího tisíciletí před Kristem, což ukazuje na její naprosto unikátní pozici,“ řekl v této souvislosti Bárta v dubnu Blesku.

Letos padesátiletý Bárta, který stojí rovněž v čele thinktanku Komplexní společnosti, se stal profesorem před 10 lety. Mimo Českou republiku přednášel i na řadě zahraničních univerzit, například v USA, Egyptě, Súdánu či v Austrálii a na Novém Zélandu.

3680663:article:true:true:true

Věnuje se rovněž tématu kolapsu civilizací, pozornost vzbudily například knihy Kolaps a regenerace, Lidé a dějiny, Na rozhraní, Povaha změny či Jak dál?, které editorsky připravil právě se zmíněným profesorem Martinem Kovářem. Na některých z nich se podílel rovněž podplukovník Otakar Foltýn z Generálního štábu Armády ČR, s nímž Bárta rovněž spolupracuje. Více o profesorovi lze zjistit například přímo na jeho webových stránkách.

GALERIE: Návštěvníci mohou v Luxoru opět vidět Tutanchamona. Rekonstrukce faraonovy hrobky trvala devět let

SDÍLET
sinfin.digital