Futuristický hyperloop v Brně. Jednání jsou na spadnutí

Kristína Paulenková

V Brně budou jednat s dopravcem budoucnosti – společností Hyperloop Transportation Technologies. Chtějí propojit Prahu, Brno, Bratislavu a možná i Vídeň. Nakonec by tak místo vysokorychlostní železnice mohlo Brno začít budovat potrubí, ve kterém se velmi vysokou rychlostí pohybuje kapsle s desítkami cestujících.

„V lednu se setkají představitelé HTT s brněnskými výzkumníky a podnikateli a budou diskutovat o možnostech spolupráce. Rádi bychom, aby téma této revoluční technologie se dostalo do seriózní debaty v rámci ČR,“ uvedl pro Info.cz Jaroslav Kacer, náměstek primátora.

Vedení Brna hledá i nové řešení dopravy po městě a věří, že by systém mohl sloužit ještě k dalším účelům. Pylony vysokorychlostní dráhy by mohly fungovat jako vertikální zahrady, zásobníky vody, prostory pro skladování, nebo jako dobíjecí stanice.

„S HTT jednáme o přípravě studie proveditelnosti, která by v podmínkách ČR řešila realizaci spojení mezi Bratislavou, Brnem a Prahou i případně Vídní, a přinesla tak ověřená data, co skutečně tato technologie obnáší,“ vysvětlil Kacer.

Doprava budoucnosti v Česku. Američané chtějí spojit Prahu a Brno potrubím

„Jak z pohledu financí, času nebo po technické stránce. Očekávání jsou, že vybudování infrastruktury by mělo být srovnatelné a levnější než tradiční vysokorychlostní tratě. Také energetická náročnost by měla být nižší,“ dodal. Dirk Ahlborn, výkonnný ředitel firmy HTT, již několikrát uvedl, že výstavba hyperloopu v porovnání s jinými dopravními infrastrukturami není nákladná. Někteří odborníci jsou ale k tomuto tvrzení skeptičtí.

Přestože zazněla informace, že vedení Brna poslalo do Prahy dopis o možné spolupráci, v hlavním městě zatím žádná jednání neprobíhají. „Magistrát města Prahy zatím ohledně hyperloopu ještě nikdo neoslovil,“ řekl pro Info.cz Martin Vodička, poradce primátorky.

SDÍLET
sinfin.digital