Inflace byla loni nejvyšší od krizového roku 2008. Zamíří k deseti procentům

Inflace v prosinci opět vzrostla. Jak ve středu informoval Český statistický úřad, spotřebitelské ceny v závěru loňského roku zrychlily růst o šest desetin procentního bodu na meziročních 6,6 procenta. Podle odborníků je dvojciferná inflace jen otázkou času. Prolomení této úrovně na začátku letošního roku očekává například hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub připouští, že inflace bude tuto úroveň „atakovat“.

Prosincová míra inflace se zatím drží od desetiprocentní úrovně v uctivé vzdálenosti. Můžeme to považovat za sklenici poloplnou, nebo poloprázdnou. Nejdřív pohled optimisty: příjemným překvapením po delší době je to, že analytici, ekonomové a další odborníci, kteří pravidelně ve svých reportech inflaci předvídají, se nyní do jejího vývoje trefili na desetinu. Zatímco v předchozích měsících je vývoj překvapoval podobně, jako silničáře v zimě překvapí sníh, teď přesně odhadli růst o 6,6 procentního růstu. 

To dává větší naději, že se vyplní i jejich střednědobější predikce vývoje: tedy že po období vyšší inflace v letošních prvních měsících zdražování ve druhé polovině roku ustane a inflace se vrátí zpět na úrovně, na něž jsme z posledních let zvyklí. 

Pesimista se však při čtení dat oprávněně obává, co všechno nás do té doby čeká. Zaprvé: mnohem podstatnější než prosincové údaje budou data z letošního ledna, kdy inflace s největší pravděpodobností výrazně vystřelí vzhůru. Z několika důvodů: jednak prosincem skončilo přechodné období odpuštění DPH u energií, které lednovou inflaci může zvýšit o celý procentní bod. A jednak proto, že firmy a podniky budou v úvodu roku představovat nové ceníky – a nalijme si čistého vína, zlevňovat se nikdo nechystá.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co všechno zdražuje – a co bude zdražovat v dalších měsících?
  • Kdy Česko naposledy zažívalo něco takového a jak to tehdy dopadlo?
sinfin.digital