Koronavirus udeřil na reality. Trh zamrzl, výrazné zlevňování se ale nečeká

01. 04. 2020 • 20:00

Tuzemský trh s rezidenčním bydlením vlivem opatření proti koronaviru takřka zamrzl. Výrazný je i dopad na nemovitosti v sektoru ubytovacích služeb a retailu. Ukazují to analýzy poradenských společností. Výrazné zlevňování realit nás ale podle odborníků přesto nečeká.

Prodeje rezidenčních nemovitostí v Česku jsou na bodu mrazu. Lidé odkládají rozhodnutí o koupi a makléři ve velkém ruší prohlídky. „Údaje od našich realitních specialistů, se kterými spolupracujeme napříč celou republikou, ukazují, že přibližně polovina českých makléřů zcela přerušila prohlídky nemovitostí,“ popisuje realitu Michal Makoš, který je výkonným ředitelem společnosti Reas. „Současná krizová opatření mají krátkodobý a výrazný dopad na počet transakcí,“ popisuje Makoš další z dopadů.

Osobně věří, že až nouzový stav skončí, počet prohlídek se během pár měsíců vrátí k počtům "před pandemií", zájemci o nové bydlení podle něj ale nemůžou čekat, že by nějak výrazně ušetřili. „Dopad této krize se těžko předpovídá. Opíráme-li se o údaje z minulosti, můžeme s určitou jistotou říct, že pokles průměrných cen rezidenčních nemovitostí je pravděpodobný, ale bude omezen ve své intenzitě a trvání,“ míní Makoš a předpokládá pokles cen o pět až deset procent.

ČNB a pravidla pro hypotéky

ČNB zmírnila limit pro podíl hypotéky k ceně nemovitosti (LTV) z 80 na 90 %. Limit ukazatele, který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel vynakládá na splátky celkového dluhu, se zvyšuje o pět procentních bodů na 50 procent. Do třetice ČNB zrušila povinnost bank posuzovat nové hypotéky podle ukazatele, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech jejích dluhů.

Analýza poradenské společnosti Deloitte uvádí, že vliv koronavirové epidemie na cenu rezidenčních nemovitostí bude ještě menší – očekává pouze stagnaci. „Z hlediska cen není zatím vidět žádný posun, to platí i o nájmech. Dá se však předpokládat, že cenová hladina nyní nějaký čas zamrzne na stávající úrovni, a další vývoj velmi záleží na zvládnutí pandemie a délce ochranných opatření. Zásadní propad cen ale neočekáváme,“ uvádí Deloitte. V dlouhodobém horizontu budou podle poradenské společnosti ceny rezidenčních nemovitostí nadále růs, k čemuž přispěje i úroková politika České národní banky. ČNB dnes na druhou stranu na krizi způsobenou pandemií zareagovala a uvolnila doporučující podmínky pro poskytování nových hypoték.

Nerezidenční reality

Kancelářský trh bude podle manažerů poradenské společnosti Cushman & Wakefield zasažen poměrně mírně. „Doposud nevíme o žádné firmě, která by zcela přestala fungovat jen kvůli dobrovolnému přesunu na tzv. home office. Nicméně je pravděpodobné, že někteří z uživatelů kancelářských prostor, kteří jsou bezprostředně navázáni na cestovní ruch, maloobchod nebo výrobu, budou časem revidovat své fungování v závislosti na délce nucené karantény,“ míní Radka Novak, partnerka a členka představenstva Cushman & Wakefield v České republice. Podle Novak se rozjednané nájemní smlouvy dále řeší a společnosti se učí fungovat v novém režimu. „Pro realitní trh všeobecně je omezením nemožnost realizovat prohlídky prostor, stále častěji se ale setkáváme s on-line prohlídkami, takže i to lze vyřešit.“

Závažnější je vliv koronavirových omezení na retail. Jak uvádí Jan Kotrbáček z Cushman & Wakefield, vládní nařízení o uzavření obchodních prostor dopadlo na šest milionů čtverečních metrů prodejních ploch, přibližně třetinu z toho v obchodních centrech. „Retail je jedním z nejvýrazněji zasažených odvětví, navíc bude hrát zásadní roli v restartu ekonomiky. Vláda a další stakeholdeři by proto měli tento segment odpovídajícím způsobem podpořit,“ usuzuje odborník.

Zasaženy koronavirem jsou v neposlední řadě i hotely, penziony a zprostředkovatelé nabízející krátkodobý typ ubytování. Obsazenost těchto zařízení se vlivem uzavření hranice dramaticky propadla. „Do konce února byl vliv na hotely minimální, až během prvního březnového týdne pražské hotely zaznamenaly pokles obsazenosti o 40 procent, ve třetím březnovém týdnu už byl tento propad o 95 procent,“ popisuje situaci David Nath, partner a vedoucí hotelového týmu Cushman & Wakefield pro střední a východní Evropu. Podobně výrazný dopad zažívají i zprostředkovatelé krátkodobého ubytování. Zaběhnutý systém pronájmů prostřednictvím platformy Airbnb se s útlumem turistického ruchu úplně zastavil a někteří tak rychle dávají nemovitosti k dlouhodobému pronájmu. 

„Pro poskytovatele ubytování je nicméně důležité pochopit, že současná krize bude krátkodobá. V Asii už nyní pozorujeme známky zotavení, v Číně je znovu otevřených 87 procent hotelů a jejich obsazenost se zvýšila z 10 na 20 procent. Cesta k plnému zotavení sice bude dlouhá, ale časem se byznys vrátí,“ uzavírá Nath.