Cizí úspěch vadí. Babiš nese nelibě oblíbenost „konkurenčních“ ekonomů

Premiérovi Andreji Babišovi údajně stále více vadí úspěch platformy KoroNERV-20 – skupiny převážně ekonomických expertů, kteří hledají cestu z hospodářského zpomalení způsobeného pandemií koronaviru. Podle několika nejmenovaných ekonomů předsedu vlády štve, že úspěch této platformy u veřejnosti až příliš zastiňuje vládní poradní orgán NERV i že se s platformou chodí radit někteří jeho ministři. „Premiérovi nejde o výsledek, ale o zásluhy,“ tvrdí jeden z ekonomů. Podle Babiše je KoroNERV-20 je jen „těleso sloužící k propagaci pár konkrétních lidí“.

Schizma „poradních ekonomických sborů“ nastalo během úvodních týdnů koronavirové pandemie, kdy v Česku vzniklo hned několik expertních skupin. Vláda na jaře resuscitovala Národní ekonomickou radu vlády (NERV), utvořenou v reakci na velkou hospodářskou krizi v roce 2010 a nově znovu povolanou na pomoc. Vedle ní vznikl i ekonomický poradní sbor při Ústředním krizovém štábu a „zespoda“ se zrodila nezávislá občanská platforma (převážně) ekonomických expertů nazvaná KoroNERV-20.

A právě ta je nyní podle několika svědectví, které má INFO.CZ k dispozici, Babišovi trnem v oku. Skupina ekonomů, novinářů, lékařů či sociologů je totiž v médiích stále více vidět a u veřejnosti tak zastiňuje „oficiální“ vládní poradní sbor NERV. Předseda vlády se proto údajně snaží vyrovnat skóre, naposledy ve středu, kdy svolal tiskovou konferenci Národní ekonomické rady vlády, aby vládní NERV zpropagoval. „Cílem této konference je sdělit veřejnosti, proč vznikl tento poradní orgán vlády a co vlastně zpracováváme a připravujeme,“ započal středeční tiskovku premiér.

Za pár miliard nemusíte dodržovat pravidla právního státu. I k tomu může spět evropský fond obnovy

sinfin.digital