Cizí úspěch vadí. Babiš nese nelibě oblíbenost „konkurenčních“ ekonomů

Premiérovi Andreji Babišovi údajně stále více vadí úspěch platformy KoroNERV-20 – skupiny převážně ekonomických expertů, kteří hledají cestu z hospodářského zpomalení způsobeného pandemií koronaviru. Podle několika nejmenovaných ekonomů předsedu vlády štve, že úspěch této platformy u veřejnosti až příliš zastiňuje vládní poradní orgán NERV i že se s platformou chodí radit někteří jeho ministři. „Premiérovi nejde o výsledek, ale o zásluhy,“ tvrdí jeden z ekonomů. Podle Babiše je KoroNERV-20 je jen „těleso sloužící k propagaci pár konkrétních lidí“.

Schizma „poradních ekonomických sborů“ nastalo během úvodních týdnů koronavirové pandemie, kdy v Česku vzniklo hned několik expertních skupin. Vláda na jaře resuscitovala Národní ekonomickou radu vlády (NERV), utvořenou v reakci na velkou hospodářskou krizi v roce 2010 a nově znovu povolanou na pomoc. Vedle ní vznikl i ekonomický poradní sbor při Ústředním krizovém štábu a „zespoda“ se zrodila nezávislá občanská platforma (převážně) ekonomických expertů nazvaná KoroNERV-20.

A právě ta je nyní podle několika svědectví, které má INFO.CZ k dispozici, Babišovi trnem v oku. Skupina ekonomů, novinářů, lékařů či sociologů je totiž v médiích stále více vidět a u veřejnosti tak zastiňuje „oficiální“ vládní poradní sbor NERV. Předseda vlády se proto údajně snaží vyrovnat skóre, naposledy ve středu, kdy svolal tiskovou konferenci Národní ekonomické rady vlády, aby vládní NERV zpropagoval. „Cílem této konference je sdělit veřejnosti, proč vznikl tento poradní orgán vlády a co vlastně zpracováváme a připravujeme,“ započal středeční tiskovku premiér.

Za pár miliard nemusíte dodržovat pravidla právního státu. I k tomu může spět evropský fond obnovy

Upozadění vládního sboru expertů ale není jediné, co by premiéra na iniciativě KoroNERV-20 mohlo dráždit. Předseda vlády může být jen stěží nadšený z toho, že platforma i její členové, jimž se dostává hojné mediální pozornosti, často kritizují ekonomická opatření, kterými vláda bojuje s hospodářským zpomalením. Srovnání slibů vládní pomoci s ekonomickou realitou na úvodní stránce platformy je jen jeden příklad za všechny. „A premiérovi vadí i to, že se s námi radí i někteří jeho ministři, například Karel Havlíček nebo Jana Maláčová. Nejde mu o výsledek, ale o zásluhy,“ připouští jeden ze členů inciativy, který ukazuje i na konkrétní případy. Třeba na situaci, kdy KoroNERV-20 navrhoval, aby se státní firmy – podobně jako některé municipality – zavázaly, že budou proplácet podnikatelům faktury ve zrychleném režimu. „Babiš tento nápad shodil ze stolu jen proto, že to nevzešlo z vlády.“

Sám Babiš na dotaz INFO.CZ potvrdil své výhrady vůči platformě KoroNERV-20. „Ten takzvaný KoroNERV-20 je jen těleso sloužící k propagaci pár konkrétních lidí, kteří si tak snaží budovat svůj mediální obraz. Nepředstavili žádný ucelený dokument ani strategii a dělají jen politiku,“ uvedl Babiš pro INFO.CZ. „NERV je poradním orgánem vlády a sešel se již 10x, nyní ve středu představili veřejné zhodnocení aktuální vládní pomoci a strategii na oživení ekonomiky. Je to odborné těleso, které radí vládě, ten takzvaný KoroNERV-20 je jen politický a mediální nástroj pro úzkou skupinu lidí bez zásadního vlivu na vládní agendu a bez jakékoliv hluboké analýzy,“ doplnil premiér.

Druhou vlnu covidu si vyrábíme sami, říká filozof Novotný

Členové poradních sborů koexistenci obou skupin takto vyostřeně nevnímají. „Není to žádná soutěž a jde nám hlavně o to pomoct hospodářství. Ostatně, někteří experti jsou členy obou sborů,“ uvedl jeden z nich. Navíc striktně vzato, každý z poradních orgánů má jiný cíl, personální složení a konec konců i expozici u veřejnosti. Zatímco úkolem NERVu je především radit vládě v oblasti strategických hospodářských plánů a jeho členy jsou kromě ekonomů především zástupci velkého byznysu, KoroNERV-20 je jiný. Vznikl spontánně, zdola, kromě ekonomů jsou jeho členy i sociologové, lékaři, experti na vzdělání či novináři. Rovněž ambice hnutí jsou skromnější. „KoroNERV-20 vznikl jako nezávislá a široká expertní platforma, která spojuje osobnosti z nejrůznějších sfér lidské činnosti a dává jim prostor z nápadů a myšlenek formulovat řešení a cesty pro rychlé překonání dopadů pandemie koronaviru,“ definuje se platforma. Zatímco u NERVu není přílišná popularita u voličů zapotřebí – ostatně, jde o striktně poradní orgán –, u hnutí KoroNERV-20 je mediální expozice vzhledem k jeho cílům mnohem více žádoucí. 

Premiér to ale podle několika nejmenovaných zdrojů vnímá odlišně. Mnohem více mu prý záleží na tom, kdo přijde s konkrétními opatřeními, která se následně dají „prodat“ jako úspěch jeho vlády. Ostatně na tento modus operandi si během pandemie stěžovala i opozice, podle níž vláda „vykradla“ jejich soubor opatření. „To ODS vymyslela všechna klíčová ekonomická opatření a vláda je jen postupně opisovala,“ uvedl například před několika měsíci pro INFO.CZ šéf ODS Petr Fiala

SDÍLET
sinfin.digital