Letos nemusí fungovat až pětina lyžařských areálů. Žijeme v absolutní nejistotě, říká Juračka

Sjezdovky a lanovky v provozu, ovšem lyžař se nikde neohřeje, nenapije, na záchod si bude moci dojít pouze na mobilní toalety.  I s takovou možností musejí eventuálně počítat milovníci lyžování v Česku v nadcházející zimní „covidové“ sezóně. Podle předsedy Asociace lanové dopravy Jakuba Juračky navíc zůstává otázkou, kolik lyžařských areálů se v Česku vůbec otevře. „Řada provozovatelů  totiž přemýšlí, zda by pro ně nebylo lepší neriskovat a nechat kvůli hrozbě kolosálního finančního propadu areály raději uzavřené,“ řekl Juračka v rozhovoru s INFO.CZ.

V Česku pokračuje covidová krize. Vím, že je to těžká otázka, ale máte alespoň rámcovou představu o lyžování v „časech covidu“, tedy o tom, kde a za jakých podmínek by se mohlo letos lyžovat?

Všechno je to jen věštění z křišťálové koule. Žijeme v absolutní nejistotě, vláda ani hygienici s námi jako s profesním sdružením prakticky vůbec nekomunikují. Dokonce jsme už napsali i prezidentovi. Ale ani z jeho kanceláře jsme zatím odpověď, na co se máme eventuálně připravit a s čím počítat, nedostali.

Dobře, ale už zítra může začít mrznout, možná napadnout i sníh. Přece už musíte vědět, zda a jak se začnou areály připravovat na sezónu?

Zrovna včera jsme o tom s kolegy jednali. A dospěli jsme k závěru, že jediné, čím se můžeme dnes kvůli nedostatku informací řídit, je představa, že to, co není zakázáno, by mělo být dovoleno. A že tedy můžeme s největší pravděpodobností spustit lanovky a přepravovat lidi na kopec. A zřejmě je i nechat z toho kopce lyžovat.

Jak jste k takovému závěru dospěli?

Lanovky jsou drážní zařízení, slouží k dopravě osob a jako takové by se tedy na ně měla vztahovat podobná opatření jako například na vlakovou přepravu. To znamená, že na lanovkách by měli mít lidé roušky, dodržovat rozestupy a hygienická pravidla, ale jinak by lanovka měla běžně fungovat. A podobně asi nelze nikomu zakázat, aby sjížděl z kopce dolů na lyžích.

Pusťte antigenní testy mezi lidi! Život stojí zbytečně kvůli vládní neschopnosti a lobby některých laboratoří

sinfin.digital