„Padli proto, aby ostatní mohli žít.“ Armáda odmítla, že by Češi zabití v Afghánistánu chybovali

ČTK, lup

08. 08. 2018 • 19:34

Čeští vojáci při hlídce v Afghánistánu podle zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Vernera nepochybili. ČTK po návratu z Afghánistánu řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky. Do operační činnosti, tedy k hlídkování v okolí základny Bagrám, se čeští vojáci podle něj vrátí v řádu hodin, nejpozději do pátku.

"Ty tři padli proto, aby ostatní mohli žít," řekl Verner. Incident blíže nechtěl komentovat, jeho popis v médiích je ale podle něj přibližně podobný. Trojice Čechů se pohybovala v patrole spolu se dvěma Afghánci a Američanem. V inkriminované lokalitě museli opustit vozidlo a vydat se pěšky. Česká televize v uplynulých dnech uvedla, že první Afghánec zaklekl, čímž byla explozi vystavena nejvíc právě trojice Čechů za ním. Tři vojáci cizí národnosti utrpěli vážná zranění.O dalším nasazení vojáků chce rozhodnout, jakmile bude mít k dispozici další podklady. "Nezáleží to jenom na české straně, jestli budeme plnit operační úkol, jsme tam v podřízenosti amerického úkolového uskupení," poznamenal. Očekává, že nejpozději do pátku vojáci opět na hlídky budou moct vyrazit.

Náladu v české jednotce na Bagrámu popsal jako odpovídající dané situaci. Myslí si, že velitel i ostatní příslušníci situaci zvládají velice dobře. Rozloučení a naložení rakví označil za velice emocionální.

Pomoc pozůstalým

Lidé na pomoc rodinám vojáků poslali od pondělí do dnešního rána přes 1,2 milionu korun. Příspěvky zaslaly tisíce lidí na účet Vojenského fondu solidarity nebo prostřednictvím dárcovských zpráv DMS.

Metnar pojede za vojáky do Afghánistánu

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se v řádu týdnů vypraví za českými vojáky do Afghánistánu. Uvedl to dnes na letišti po po smutečním ceremoniálu. Jejich smrt nic nezmění na odhodlání dál bojovat proti terorismu, řekl.

"Budeme pokračovat. Nic se nemění na našem zapojení v mezinárodním boji s terorismem," uvedl.

Vojáci podle ministra položili své životy za nás v České republice. Jejich pietní přivítání bylo pro Metnara hodně emotivní. Ocenil, kolik lidí přišlo vzdát hold těmto hrdinům. "Silně mě to zasáhlo," řekl ministr.

Metnar padlé vojáky v úterý na návrh náčelníka generálního štáb Aleše Opaty povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu.


5109686:article:true:true:true


Přes 200 lidí uctilo padlé vojáky na Vítězném náměstí

Více než dvě stovky lidí čekaly dnes odpoledne na smuteční konvoj na Vítězném náměstí u památníku vojákům padlým ve druhé světové válce. Někteří z nich přišli s malými českými vlajkami, na místě byly také vlajky NATO a Evropské unie. Při průjezdu kolony lidé tleskali, poté u památníku pokládali květiny a zapalovali svíčky.

Vzdát čest trojici mužů, kteří zahynuli v neděli při teroristickém útoku v Afghánistánu, přišli lidé napříč generacemi, někteří rodiče přivedli i děti. U památníku, který stojí před budovou generálního štábu, čekali také vojáci. Kolona s těly padlých, která jela z ruzyňského letiště do Ústřední vojenské nemocnice, na místě nezastavovala.

Lidé se na Vítězném náměstí začali shromažďovat už hodinu před příjezdem kolony. K památníku, kde už byly desítky svíček a květin z předchozích dní, účastníci piety pokládali další květiny a svíce. Pokračovali s tím i po průjezdu vozů s těly vojáků, poté se začali pomalu rozcházet.

5111181:article:true:true:true

INFOGRAFIKA DNE: Úmrtí vojáků na zahraničních misích

SDÍLET