První Leopard je v Česku, výměna obstarožních sovětských tanků se blíží. Sousední Polsko ale hraje úplně jinou ligu

Česká armáda převzala krátce před Vánoci první tank Leopard 2. Celkem jich od Německa získá 15 jako náhradu za tanky poslané na pomoc Ukrajině. Patrně se jedná o tanky, které mělo přislíbené Polsko, ale z tohoto handlu sešlo kvůli politickým neshodám mezi Varšavou a Berlínem. Jak to tedy s novými tanky pro AČR je a proč se vyplatí sledovat i dění v armádě sousedního Polska?

Nejedná se samozřejmě o tanky nové, ale zastaralé verze 2A4 z konce 80. let, které se po letech používání německou a švýcarskou armádou dostaly k uskladnění k německým firmám a prochází teď opravami a uvedením do bojeschopného stavu. Náklady na tanky, opravy i munici mířící do Česka hradí plně Berlín.

Postavíme konečně těžkou brigádu?

Ministerstvo obrany vysílá signály, že se vláda konečně odhodlala k přebudování nebo lépe řečeno znovuvybudování těžké brigády, což je něco, co by narozdíl od jiných akvizic z posledních mnoha let naplňovalo alianční představy o schopnostech našich ozbrojených sil. Pro přezbrojení těžké brigády budou zcela zásadní nové tanky a také nová bojová vozidla pěchoty (BVP). Současně provozovaná sovětská technika je velmi zastaralá, ve špatném technickém stavu a není kompatibilní se standardy NATO.

Ministryně obrany Jana Černochová mluví o modernizaci zoufale zastaralé české armády jako o prioritě, v tom se ale zas až tak neliší od svých předchůdců, přičemž jejich prohlášení pro armádu zásadní výsledky nepřinesla. I letošní rozpočet resortu s výdaji ve výši 89 miliard korun (cca 1,3 % HDP) je na hony vzdálen našemu dvouprocentnímu aliančnímu závazku, přičemž příští rok resort počítá s navýšením na 1,5 % HDP. Předchozí vlády akvizice často odkládaly a ministerstvu obrany se navíc dlouhodobě nedaří dokončovat a vyjednávat náročné a vleklé akviziční projekty. Na jejich přípravě a transparentnosti si v posledních letech vylámalo zuby hned několik náměstků.

sinfin.digital