Schůzka, která může prolomit ledy. Zeman se zítra setká s velvyslancem USA

abe

17. 04. 2018 • 15:49

Prezident Miloš Zeman a americký velvyslanec Stephen King se poprvé setkají u společného jednání. Situace mezi hlavou státu a zástupci USA je dlouhodobě napjatá. King se se Zemanem viděl pouze loni v prosinci, když mu předával své pověřovací listiny.

Zeman by se měl s velvyslancem dle informací Aktuálně.cz setkat už ve středu. Přestože ambasáda schůzku z bezpečnostních důvodů nepotvrdila, hradní kancelář ale opakovaně uvedla, že setkání se uskuteční.

Vztahy mezi prezidentem a americkou stranou jsou napjaté od roku 2015, kdy nyní už bývalý velvyslanec Andrew Schapiro kritizoval Zemanovu účast na vojenské přehlídce v Moskvě. Prezidenta se tato kritika dotkla natolik, že s velvyslancem přerušil kontakt a doslova řekl, že velvyslanec „má dveře na Hrad zavřené“. Schapiro se přesto nadále účastnil oficiálních událostí. Přesto ho Zeman nařknul, že v roce 2016 nepřišel na oslavy státního svátku 28. října. Následně se ale ukázalo, že Schapiro v sále byl.

Po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa Schapiro na pozici velvyslance skončil. Spekulovalo se, že by jej měla nahradit Trumpova bývalá manželka Ivana, která pochází z Česka. Ta se dokonce loni v červnu setkala se Zemanem v rámci svojí návštěvy Česka. Trumpova exmanželka ale nakonec od kandidatury couvla a prezident nominoval jiného kandidáta, který by měl USA v Česku zastupovat.

3387337:article:true:true:true

Podnikatel z amerického státu Wisconsin Stephen King na ambasádu nastoupil loni v prosinci. To byla také jediná příležitost, při které se setkal s českou hlavou státu, které předal pověřovací listiny. Zpočátku vypadalo pravděpodobně, že vztahy mezi Hradem a americkou diplomatickou reprezentací se zlepší. King se totiž nechtěl angažovat v oblasti lidských práv, ale chtěl posilovat především ekonomickou spolupráci zemí.

„Očekávám, že jedna z věcí, které budeme mít společné od první chvíle, je zájem vybudovat silnou ekonomiku,“ řekl King. „Myslím, že máme i nějaké společné zájmy v chemickém průmyslu,“ prohlásil tehdy velvyslanec. Atmosféra ale zůstávala nadále napjatá. Miloš Zeman totiž stále čekal na oficiální setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, ke kterému se ale neschylovalo.

Vztahy jsou nejasné i v současné době, kdy Zeman před několika týdny nevyužil možnosti setkat se s předsedou Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a třetím nejvyšším ústavním činitelem USA Paulem Ryanem. I co se týče schůzky s velvyslancem Kingem, Hrad nedokázal dlouho najít vhodný termín setkání. K jednání by ale měli zasednout zítra, jen několik dní po tom, kdy Zeman označil spojenecký úder v Sýrii za „kovbojskou akci“.

SDÍLET

Billboard-bottom-1