Skupina PPF v pondělí vládě předá roušky a další zdravotnický materiál za 100 milionů korun

Vojtěch Kristen

15. 03. 2020 • 15:09

Premiér Andrej Babiš se v neděli před polednem setkal s majoritním vlastníkem skupiny PPF Petrem Kellnerem. Dohodli se o předání daru zdravotnického materiálu, který PPF zdarma zajistí pro Českou republiku, součástí dodávky, která by měla být předána v pondělí, budou i roušky a respirátory. 

Skupina PPF prostřednictvím své bio-technologické firmy Sotio nabídla pomoc Ministerstvu zdravotnictví již minulý týden; po dohodě s náměstkem Romanem Prymulou následně nakoupila a přivezla do Česka z USA dvacet tisíc ochranných masek, které nyní dostávají jako dar praktičtí lékaři.

Aktuálně skupina PPF předsedovi vlády potvrdila, že v Číně a ve Španělsku prostřednictvím svojí společnosti Home Credit nakoupila a v pondělí bezplatně jako dar České republice předá tyto ochranné pomůcky, v celkové hodnotě sto miliónů korun:

·        1,8 milionu kusů chirurgických masek

·        1,7 milionu kusů respirátoru N95

·        20 tisíc kusů Copan Flocked Swabs

·        30 tisíc Liferiver testovacích sad

·        10 tisíc Wondfo testovacích sad

Uvedené zdravotní pomůcky budou od pondělí 16.3. 2020 večer připraveny k postupnému převozu do České republiky. Dopravu bude zajišťovat vláda České republiky, která jediná nyní může v Číně získat příslušná povolení pro vývoz tak velkého množství zdravotního materiálu.

Další zdravotní materiál, zejména roušky a respirátory, by měla přivézt sama vláda. Vojenský Airbus 319 odlétá zítra ráno do Číny pro rychlotesty na koronavirus, měl by se vrátit ve středu. A jak v neděli uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, ministerstvo má potvrzené objednávky na 1,1 milionu respirátorů a pět milionů roušek. „Jednáme s Travel Service o zajištění dopravy tak, aby náklad do ČR dorazil do středy,“ uvedl Hamáček.

SDÍLET