„Sóloakce policie, s námi se neradila,“ tvrdí žalobci o žádosti o vydání Babiše. Vyšetřovatelé to odmítají

ČTK, vkr

11. 08. 2017 • 19:50

Státní zástupci se nezvykle vymezili proti postupu policie, která požádala sněmovnu o vydání Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka ke stíhání. Podle žalobců se jedná o sólovou akci policie, která postupovala samostatně. O tom, že žádost do sněmovny zamířila, se dozorující státní zástupce dozvěděl až na poslední chvíli, jak uvedl server iHNed.cz. Podle znalců je takový postup neobvyklý. Policie chce Babiše s Faltýnkem stíhat v souvislosti s Čapím hnízdem a na základě podezření na dotační podvod. A tvrdí, že se žalobci vše standardně konzultovala.

„Policie postupovala samostatně. Konzultováno to se státním zástupcem nebylo a informován o tom byl až ve chvíli, kdy k tomuto kroku už docházelo,“ řekla pro Hospodářské noviny mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ Čapího hnízda dozoruje, se podle všeho o záměru policie požádat Sněmovnu o vydání obou poslanců dozvěděl na poslední chvíli. I když policie nemá povinnost žalobce informovat, je to zvykem.

„Je to záhodno vzhledem k tomu, že státní zástupce vykonává dozor nad případem. A je to on, kdo může dávat pokyny, které je policie nucena respektovat,“ říká pro HN mluvčí Unie státních zástupců Jan Lata, podle něhož se rozhodně nejedná o standardní postup.

Policie později na informace o jednostranném postupu reagovala a uvedla, že se státním zástupcem vše několik dní dopředu konzultovala. „V pondělí 7. srpna 2017 vyšetřovatel případu „Čapí hnízdo“ osobně projednal s dozorovým státním zástupcem aktuální důkazní situaci v dané trestní věci. Seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání. Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním. K celé věci nutno podotknout, že státní zástupce k navrhovanému postupu neměl žádné výhrady,“ stojí na webu policie. O samotném podání žádosti o vydání prý vyšetřovatel informoval žalobce s několikahodinovým předstihem.

3602723:article:true:true:true

Státní zástupce podle mluvčí zastupitelství Zenklové nepovažuje ani pondělní schůzku za konzultaci, ale pouze za informativní setkání. „Vyšetřovatel seznámil státního zástupce s výsledky trestního řízení a důkazní situací a mimo jiné se záměrem poslat do Sněmovny žádost o vydání. Státní zástupce vzal tuto informaci na vědomí a nevyjádřil žádné výhrady,“ popsala schůzku.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude o policejní žádosti o vydání bývalého ministra financí Andreje Babiše a předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka jednat přinejmenším dvakrát. Poprvé se sejde příští pátek, ale oba poslance si pozve až na další jednání, a pokud by potřeboval doplnit další informace, uskutečnila by se ještě jedna schůze.

O vydání by s konečnou platností měla rozhodnout hlasováním celá Sněmovna, a to na schůzi, která začne 5. září.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci, ačkoli panuje podezření, že na ni ve skutečnosti nárok neměla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Andrej Babiš i Jaroslav Faltýnek odmítají, že by se kvůli žádosti policie vzdali svých mandátů. Oba mluví o účelovém kroku policie záměrně načasovaném do období před volbami, který je má poškodit.

SDÍLET