Trh s hypotékami zažil na začátku roku masakr. Tohle je tvrdá realita

Vladan Gallistl

28. 03. 2019 • 17:38

Banky se nestačí divit, co se na začátku roku stalo na hypotečním trhu. Meziročně se propadl o třetinu a za první dva měsíce finanční domy půjčily podle dat Fincentrum Hypoindexu hypotéky ve výši 21,8 miliardy. Loni to bylo za stejné období 32,5 miliardy korun, informuje deník E15.

Ještě začátkem roku ale byly banky optimisty, když očekávaly pokles v letošním roce do patnácti procent. Současná realita je daleko brutálnější.

Důvodem jsou regulace České národní banky, která zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték, jež začaly platit minulý říjen. „Regulace se projevila v tom, že reálně banky mají prázdné stoly,“ říká obchodní ředitel Next finanční služby Jiří Vagner. Řada uchazečů o hypotéku už totiž nedokáže splnit přísnější podmínky.

Dluh na nemovitost nesmí podle nové regulace převýšit devítinásobek ročního příjmu domácnosti a měsíční splátka nemá být vyšší než 45 procent disponibilních příjmů. U pěti procent úvěrů ale mohou banky udělat výjimku a dát úvěr i domácnostem, které limity nesplňují. Už dříve omezila ČNB výši hypotéky ukazatelem LTV, což je poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti. Ten má být u většiny hypoték do osmdesáti procent.

Pokračování článku na E15.cz >>>

5609886:article:true:true:true

SDÍLET