Český sen v satelitu za Prahou začíná být minulostí, lidé chtějí stále víc do nájmu. „Nejlepší byty mají až 300 zájemců a po chvíli je sundáváme,” říká CEO Bezrealitky Jan Škrabánek

Poptávka po pronájmech se v Česku razantně zvedá, potvrzuje ředitel služby Bezrealitky.cz Jan Škrabánek. Podle něj jsme nyní svědky vlny, kdy lidé dávají přednost právě bydlení v nájmu namísto hypotéky a vlastního bydlení. Na vině jsou rostoucí úroky u hypoték, ale i nejistota způsobená rostoucími cenami energií a potravin. Vliv má i příchod ukrajinských uprchlíků, kteří do Česka utekli před válkou. „Ty nejatraktivnější byty k pronájmu se u nás příliš neohřejí, krátce poté, co je pověsíme na web, už je zase sundaváme,“ říká Škrabánek v rozhovoru pro INFO.CZ. To pochopitelně tlačí vzhůru ceny nájmů, které v Praze v dalších měsících porostou. „Půjde jistě o dvojciferný nárůst. Pokud tak nyní pronájem menšího bytu v Praze stojí 17 tisíc, nově se přes 20 tisíc korun jistě dostaneme,“ říká Škrabánek, podle kterého však zdražení nájmů bude mít i některé pozitivní efekty. 

Jak se poptávka po vlastním bydlení přesouvá k bydlení v nájmu? 

Ten trend zcela zřetelně nastupuje. I když byl letošní první kvartál stále ještě poměrně silný a ceny prodejů v úvodu roku vyskočily, tak je zřejmé, že ochlazování prodejů přichází. Polevuje poptávka i prodejní ceny, což se projevuje právě v poptávce po nájemním bydlení. Tam je nárůst enormní.

Pozorujeme to prostřednictvím různých indikátorů i na naší platformě Bezrealitky.cz: třeba v tom, jak rychle mizejí inzeráty na pronájem, v počtu účtů, které si lidé otevírají, aby mohli komunikovat s majiteli bytů, nebo v počtu odeslaných zpráv, který se zvednul asi čtyřnásobně. Tohle všechno jsou signály, které říkají, že ten nájemní trh poroste.

Ani byty určené k pronájmu se u nás na portálu neohřejí tolik, jako dříve. Standardně se pronajme 50 procent nájemních bytů do 14 dní, když tento ukazatel klesá pod deset 10 dní tak je trh opravdu žhavý. A pro srovnání: ty nejlepší byty k nájmu u nás dnes vydrží jen několik málo dní - hned jak je vystavíme, tak zase ten inzerát sundaváme, nejlepší byty mají až 300 poptávek na inzerát.

Čím je ta změna způsobena?

Jde o několik faktorů dohromady. Jedním z těch hlavních je dostupnost hypoték, která se snižuje a dále snižovat bude: na jedné straně rostou úrokové sazby a objem vlastních prostředků, které musíte při žádosti o hypotéku složit. Z druhé strany zase tlačí vliv uprchlické krize – Ukrajinci, kteří si zde našli práci si zde logicky hledají pronájmy, což také snižuje dostupnost nájemního bydlení a vede k růstu ceny.

Znamená trend růstu nájmů, že prodejní ceny domů budou klesat?

Z našich dat vidíme, že ceny domů, například v Praze a okolí, již nerostou a už je tam v posledních kvartálech patrný i pokles, který bude pokračovat i v budoucnu. Osobně si myslím, že menší nemovitosti si svou hodnotu udrží a budou stále horkým zbožím, které když přijde na trh, tak se prodá relativně rychle.

Ovšem větší nemovitosti, domy i byty, budou mít při prodeji stále větší problémy: bude se protahovat délka prodeje a zároveň prodejci budou muset trochu ubrat s prodejní cenou. Ty jsou totiž nyní přeexponované, jsou odvozené z vidiny dlouhodobého růstu, který ale už v segmentu těch velkých nemovitostí končí. Nečekám sice poklesy cen o 20 procent, ale u dražších nemovitostí jistě k nějaké korekci směrem dolů brzy dojde.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se změní poměr lidí žijících ve vlastním bydlení versus těch, kteří bydlí v nájmu?
  • Jak ukrajinská krize hýbe s českým realitním trhem?
  • A proč Škrabánek radí majitelům velkých domů, aby rychle prodávali?
sinfin.digital