„Buď dokážete lidi rozplakat a rozesmát, nebo v televizním byznysu neuspějete,“ říká šéf CME Didier Stoessel

Generální ředitel mediální skupiny CME Didier Stoessel patří k nejvlivnějším osobnostem tuzemského mediálního byznysu. Bývalý investiční bankéř se zkušenostmi z bank HSBC či Merrill Lynch je vrcholovým manažerem, kterého si skupina PPF před dvěma lety vybrala, aby pro ni zařídil návrat nově akvírované mediální skupiny CME zpět na výsluní. A Stoessel se nedrží vůbec zpátky – z trhu si k sobě na Novu stáhl kreativní producenty i vývojáře („Mít dobrý obsah a způsob, jak jej doručit – o to se dnes hraje“), pronajal si trojnásobek studií a utrácí stovky milionů korun za výrobu obsahu. K tomu „obrodil“ tehdy stagnující projekt online videotéky Voyo, ze kterého udělal jeden z výrazných pilířů své strategie a který nyní Nově přináší tržby stovek milionů ročně. Stoessel se však stále potýká s řadou výzev: konkurencí na trhu („byť naší největší konkurencí je spánek – to je šest až sedm hodin denně, kdy nekonzumujete náš obsah“), ekonomickým zpomalením či setrvalým poklesem sledovanosti lineárního vysílání. Jak se s nimi chce jeden z nejvýznamnějších televizních manažerů v Česku vypořádat?

Do Česka přicházejí obtížné časy, inflace šplhá ke 20 procentům, reálná mzda klesá a na obzoru je recese. Co to znamená pro Novu?

My se pochopitelně díváme okolo sebe, víme, co se děje. Obtížné časy přicházejí a netýkají se jen nás, televizních společností, ale i většiny jiných odvětví. Pro nás je to specifické v tom, že domácnosti mají určený rozpočet na zábavu a ve chvíli, kdy se tento rozpočet dostane pod tlak, pocítíme to.

Vidíte už na svých číslech, že lidé šetří?

Ještě se to plně neprojevilo, ale přijde to s tím, jak budou domácnosti vystavovány stále vyšším nákladům. I když nás ale čekají sebeobtížnější časy, nevěřím tomu, že by změnily celkový trend – a ten je takový, že podíl lidí, kteří hledají kvalitní video-obsah, roste. Ano, ke zpomalení, k zaškobrtnutí možná dojde, musíme se na to připravit a adaptovat, ale to neznamená, že bychom přestali dělat naši práci a nabízet lidem náš obsah.

Navíc, dobrá zpráva je, že v terestrice je vysílání Novy zdarma, takže podstatnou část našeho obsahu může sledovat většina domácností.

Když Netflix představoval své poslední výsledky, ukázalo se, že ztratil na milion předplatitelů. Jakožto někdo, kdo podobnou službu staví v Česku – trápí vás to?

Naše pozice jsou rozdílné. Netflix je na americkém trhu v 70 procentech domácností a je jasné, že pokud máte takovou penetraci a nově soutěžíte s rostoucím počtem dalších streamingových společností, bude docházet k výkyvům.

V Česku a na Slovensku je ale situace jiná. Míra penetrace SVOD služeb je tu jen okolo 25 procent, proto si nemyslím, že by nás měl takto razantní úbytek potkat. Na druhou stranu, nízká penetrace znamená velkou příležitost a jsem přesvědčený, že, ať už to bude trvat tři roky nebo pět let, nakonec Ameriku a západní Evropu v tomto doženeme.

SVOD: „Subscription Video on Demand“ neboli předplacené video na vyžádání. Jde o online videotéku, do které si divák předplatí přístup a následně může sledovat video obsah. Jde například o služby Netflix či Voyo.

AVOD: „Advertising-based video on demand“ neboli video na vyžádání, které je monetizované reklamou. Divák za sledování online videa neplatí, ale pro jeho přehrání musí shlédnout reklamu. Jedná se například o službu YouTube. 

Lineární vysílání: „Živé“ vysílání jak jej známe, jednotlivé pořady za sebou organicky následují, mají jasný čas začátku vysílání. Divák se přizpůsobuje programu.   

Nelineární vysílání: Obsah přístupný na vyžádání, který může divák sledovat ve chvíli, kdy se to hodí právě jemu – jde například o služby SVOD či AVOD. Program se přizpůsobuje divákovi. 

SVOD služba Voyo je pro Novu sázkou na budoucnost, dáváte jasně najevo, že do tří let chcete být na milionu předplatitelů. Jsou online videotéky jako Voyo či Netflix budoucností televize?

Teď je možná moderní si to myslet, SVOD je v centru pozornosti a tyto služby rostou jako houby po dešti. SVOD je ale jenom jedna část odpovědi. O co mi skutečně jde, je přijít s ideálním mixem kanálů, skrze který mohou naši diváci sledovat prémiové video. Chci vytvořit odolný, rezistentní model, takový Nova Content Hub, kde si každý vybere službu podle svých preferencí: někdo bude sledovat lineární televizi, jiný SVOD, někdo další AVOD a další dá přednost formátům jako HbbTV (funkce chytrých televizí, která kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem, pozn. red.).

Můj cíl je nesoustředit se v tomto ekosystému na jediný kanál, ale doručovat obsah na každém z nich: každý z nás je jiný a každý z nás sleduje televizi jinak – mým úkolem je mít všechny tyto způsoby podchycené – a být přítomný v co největším počtu domácností, tabletů i mobilních telefonů.

Když ještě krátce zůstaneme u Voyo – ve světě je dnes trendem zavádět „reklamně zvýhodněné SVOD“ modely předplatného. Nabízí je HBO či Hulu, testuje je Netflix a další. Je to přístup, který má z vašeho pohledu smysl?

Důvod, proč Netflix a další představují „reklamou podpořené předplatné“, je jednoduchý – pokud máte již zmíněnou 70procentní penetraci na trhu a chcete získat dalších 10 až 15 procent domácností, musíte představit levnější model předplatného, skrze který byste nové zákazníky nalákal.

A to se nyní děje, byť přestavení reklamou podpořené SVOD služby bude zajímavé sledovat v praxi. Osobně si nejsem vůbec jistý, zda tento model předplatného s reklamou bude zaváděný na západních trzích, zejména na prémiovém trhu v USA. Netflix by si snahou o nabrání 10 procent nových předplatitelů zároveň mohl zkanibalizovat 20 procent současných subscriberů, kteří si aktuálně platí plnou cenu. Naopak téměř jistě bude tento model představený v Asii a například v Indii by na tom Netflix mohl získat desítky milionů potenciálních předplatitelů.

Pro Voyo ale s podobným modelem nepočítáte?

Nepočítáme. Voyo je v jiné situaci, je to prémiový produkt, u kterého původní obsah neustále roste: aktuálně máme ve vývoji, preprodukci nebo produkci pro Voyo rozpracovaných 35 skriptovaných projektů. Když jsem před dvěma lety do CME nastupoval, měli jsme takové pořady tři.

Nejde tato programová ofenziva na úkor lineární televize?

Zvládáme obojí – i pro lineární vysílání připravujeme řadu nových pořadů. Podzimní programové schéma představíme už tento týden a myslím, že diváci budou překvapení. Znovu srovnám s dobou, kdy PPF získala Novu – byla to doba, kterou už jsem jednou popsal jako spícího obra, nebyl tu dostatečný vývoj nebo nové nápady.

Tehdy jsem si řekl, že mým posláním je „reinventovat Novu“ – a nyní jsme uprostřed tohoto procesu. Storytelling, obsah, který produkujeme, je klíčový. V televizní branži buď dokážete lidi rozesmát a rozplakat, anebo nebudete úspěšný. Tak jednoduché to je. Proto se polovinu svého času soustředím právě na vývoj nového obsahu, máme silný kreativní tým, který snad překonává schopnosti České televize.

V televizní branži buď dokážete lidi rozesmát a rozplakat, anebo nebudete úspěšný. Tak jednoduché to je.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký je recept na úspěch v dnešním televizním byznysu?
  • Kdo je největším konkurentem Novy a s kým Stoessel nejvíc soutěží?
  • A proč ratingy televizní sledovanosti neříkají celou pravdu?
sinfin.digital