Dvě miliardy na podporu domácího turismu? Stačilo by pět milionů, říká šéf Ogilvy

Jedním z oborů, který se kvůli koronakrizi dostal pod tlak, je komunikační byznys. Ten by letos podle vedení tuzemské pobočky skupiny Ogilvy mohl odepsat nízké desítky procent. Spolumajitelka agentury Dita Stejskalová a její výkonný ředitel Ondřej Obluk v dvojrozhovoru pro INFO.CZ vysvětlují, co má letos tuzemská reklama ještě před sebou, proč státní úředníci nejsou často mediálním agenturám rovnocennými partnery nebo proč se v oborové Asociaci komunikačních agentur (AKA) nedávno odehrál palácový převrat.

Jaký je stav tuzemského reklamního trhu po koronakrizi?

OO: Český reklamní trh si v porovnání s ostatními zeměmi regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) stojí docela slušně. Ve Španělsku či Itálii letos očekávají pokles reklamního trhu, měřeno investicemi inzerentů, až o 20 procent. V Česku jsem sice také viděl podobné číslo, ale tady myslím, že je to hodně tažené především eventovými agenturami, které to období odskákaly nejvíc. Za tuzemskou pobočku Ogilvy se letos tržby sníží přibližně o deset procent, což beru jako poměrně slušný výsledek.

Už se koronavirový výpadek nové inzerce začíná narovnávat?

OO: Částečně. Řekl bych, že největší krize byla na trhu ve druhém čtvrtletí, kdy naprostá většina inzertních zadavatelů zpanikařila. Zejména globální klienti tou dobou dostali pokyn z centrál a stopli své reklamní investice. České firmy se v tomto pohledu chovaly mnohem racionálněji, nepanikařily, mnohem spíše se přizpůsobovaly byznysu v novém prostředí. Většinou přesměrovaly svoje původní reklamní investice někam, kde byly smysluplnější, typicky do podpory online prodejů, která v tu chvíli nastupovala.

Brněnský Harry Jelínek a předvolební harašení

sinfin.digital