Donald Trump nevinen. Co to znamená pro něj, pro republikány a pro Ameriku?

Senát amerického Kongresu rozhodl o tom, že Donald Trump není vinen podněcováním ke vzpouře, z jehož jej vinili demokraté a pro což se našla většina ve Sněmovně reprezentantů. K padesáti demokratickým senátorům se přidalo pouze sedm z potřebných sedmnácti republikánů, takže dvoutřetinové většiny nebylo, vcelku podle očekávání, zdaleka dosaženo. Druhý impeachment tedy neuspěl stejně jako ten první, Trump má volné ruce pro případnou kandidaturu v roce 2024 a Demokratická i Republikánská strana, pro změnu, těžkou hlavu.

Jak jsem už naznačil, třebaže zasedání Senátu bylo jaksepatří bouřlivé, žádné překvapení se nakonec nekonalo. Demokraté sice tvrdošíjně opakovali, že Trump své stoupence na shromáždění 6. ledna přímo podněcoval k útoku na Kapitol, přičemž využívali část záznamu z jeho projevu, podle právních obhájců bývalého prezidenta i podle některých republikánských senátorů, například Jima Jordana z Ohia, přitom však trestuhodně ignorovali tu pasáž z jeho vystoupení, ve které mluvil o tom, aby jeho příznivci „mírumilovně a vlastenecky dali najevo, že jejich hlas bude slyšet…“

To, že ve vyhrocené protitrumpovské atmosféře zvedlo nakonec pro impeachment ruku jen sedm republikánů (Richard Burr ze Severní Karolíny, Bill Cassidy z Louisiany, Susan Collinsová z Maine, Lisa Murkowskiová z Aljašky, Mitt Romney z Utahu, Ben Sasse z Nebrasky a Pat Toomey z Pensylvánie), je nepochybně Trumpovým vítězstvím, ať už bude výsledek interpretován kýmkoli jakkoli. Důvodů, proč jej republikáni i po porážce v listopadových volbách, po následném popírání volebních výsledků z jeho strany a po útoku na Kapitol z počátku ledna podrželi, je celá řada. Pojďme se na ně nyní podívat.

Jeden z nejdůležitějších byl nepochybně fakt, že impeachment iniciovaný demokraty neměl pevný právní základ. O tom, zda lze v tomto smyslu žalovat bývalou hlavu státu, totiž panovaly vážné pochybnosti a konsensu zjevně nebylo možné dosáhnout. Vzhledem ke složení Nejvyššího soudu navíc bylo krajně nejisté, jak by se vyjádřil, pokud by na jeho vyjádření došlo. Dokonce i ti republikáni, které nelze označit za Trumpovy stoupence, jako je například Newt Gingrich, mluvili opakovaně o tom, že právě proto nemohou pro impeachment hlasovat, třebaže bývalá hlava státu podstatu věci trestného činu naplnila. Nakolik to tak opravdu viděli a nakolik jim nevyjasněná první stránka věci pouze poskytla alibi, aby nemuseli být „pro“, nevím, fakt je nicméně ten, že se na ni „vymluvit“ prostě mohli, a proto to i udělali.

Trump je jeden z nejhorších prezidentů. Biden by na něj ale měl v lecčem navázat, říká amerikanista

sinfin.digital