Itálii hrozí kvůli epidemii koronaviru bankrot. Do propasti by mohla strhnout celou Evropu

Z Itálie by se dále do Evropy nemusela rozšířit jen nemoc COVID-19, ale také ekonomická krize, obávají se ekonomové. Jeden z nejslabších ekonomických článků eurozóny by dle jejich názoru mohl sehrát roli první kostičky domina, která stáhne k ekonomickému dnu celý starý kontinent. 

Itálie je z evropských zemí koronavirem ta nejpostiženější, v karanténě se ocitla celá země. Spolu s opatřeními proti šíření nemoci ale ekonomové zároveň začínají počítat, jak moc tamní ekonomiku, třetí největší v eurozóně, epidemie nového koronaviru zasáhne. A zda ta svým propadem nemůže do ekonomické recese strhnout celou Evropu.

Schmarcz: Koronavirus a kritické myšlení. Vědecký přístup je obranou proti hysterii

Že Itálie během prvních dvou letošních čtvrtletí skončí v recesi, je už jasné. Příjmy z turismu jsou pro letošek de facto vygumované, průmyslový sever patří k nemocí nejpostiženějším a výkon tam strmě klesá. Nadnárodní organizace jako MMF či Světová banka proto narychlo přepočítávají odhady růstu, respektive poklesu, aby do nich zakalkulovaly vliv nemoci. Optimistické odhady čekají ve druhém čtvrtletí pokles o 1,5 procenta, ty pesimistické o 4,5 procenta.

Itálie, navzdory tomu, že jde o třetí nejsilnější ekonomiku eurozóny, přitom nebyla v kdovíjaké kondici už před vypuknutím epidemie koronaviru. Hospodářství země bylo v posledních dvaceti letech anemické, bankovní systém je oslabený toxickými půjčkami a zadlužení vlády je s úrovní 135 procent HDP po Řecku druhé nejvyšší v Evropě. Ekonomové se proto obávají, že pokud Brusel, respektive Frankfurt, nezasáhne, nákaza může italskou ekonomiku poslat až do bankrotu. To by byla tragická zpráva pro země platící eurem, respektive vzhledem k provázanosti ekonomik i pro celou Evropskou unii. 

„Problémy Itálie jsou všem velmi dobře známé a to hovořím o problémech už před vypuknutím epidemie. Tedy o enormním zadlužení a ekonomické stagnaci, i když problémů má tato země mnohem více. Itálie samotná se dlouhodobě pohybuje na hraně krize, můžeme vlastně říci, že zatím jen štěstí nebo shoda náhod ji držely nad vodou,“ říká pro INFO.CZ Tomáš Daňhel ze Saxo Bank. Jenže epidemie koronaviru tuto křehkou rovnováhu italské ekonomiky možná fatálně narušila.

Koštoval: Vláda demonstruje řešení krize. Proč tedy nepostupuje odpovídajícím způsobem?

„Itálie je v pozici kostky domina, která začíná být nestabilní. V případě, že Evropská unie neposkytne italské ekonomice výraznou pomoc, spustí se dominový efekt. Na jeho konci budou všechny kostky domina povalené a ekonomika Evropské unie silně poškozená,“ varuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „V případě, že bychom nečinně přihlíželi a neprovedli žádná stimulační opatření na podporu ekonomiky, je téměř jisté, že by se italská krize začala přenášet do dalších zemí Evropské unie. Italské hospodářství je příliš velké, než aby bylo možné izolovat nepříznivé ekonomické dopady v Itálii od zbytku Evropské unie,“ dodává. 

Problém je v tom, že manévrovací prostor není kdovíjak široký. Úrokové sazby Evropské centrální banky – která s velkými očekáváními zasedá ve čtvrtek – jsou již teď na minimech. „Arzenál podpůrných opatření centrální banky je poněkud omezený,“ vysvětluje analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. „Není ale pochyb o tom, že se ECB pokusí přijít alespoň s nějakými podpůrnými opatřeními. Trhy již sází na snížení depozitní sazby dále do záporu až k -0,60 % a množí se i spekulace na speciální programy pro evropské banky či podniky,“ říká Hradil.

Matzner: Za zájezdy do Itálie a Číny musí cestovky vracet peníze. Jinak prohrají u soudu

Italská vláda mezitím ve středu ohlásila fiskální balíček podpůrných opatření za 25 miliard eur, banky svým klientům s hypotékami nabídly odložení splátek. Jenže tato opatření, jakkoliv jsou potřebná, mají i svou stinnou stránku – nadále zvýší zadlužení země a ještě více oslabí bankovní sektor. 

Nejvíce tak bude nyní záležet na evropské reakci. „Opatření italské vlády a především komunikace směrem k investorům jsou důležité, klíčovou roli však sehraje ECB, která bude muset italskou ekonomiku a její další kroky podpořit, protože Itálie to sama bez externí pomoci nezvládne,“ vysvětluje Tomáš Daňhel. „Rétorika ECB musí být tedy velmi silná, přesvědčivá a poté správně exekuovaná. Pakliže se to nestane, budou akorát vzrůstat obavy, které při špatném podchycení mohou paralyzovat nejen Itálii, ale celou Evropu,“ konstatuje ekonom.

SDÍLET
sinfin.digital