Tisíce evropských zaměstnanců Amazonu stávkují za lepší podmínky. V Madridu přišlo na směnu jen 60 lidí

Vojtěch Kristen, vkr

17. 07. 2018 • 15:28

Tisíce evropských zaměstnanců gigantu Amazon v úterý stávkují. Vadí jim údajně špatné pracovní podmínky, nízká mzda či nedostatečné zdravotní benefity. Stávka se týká distribučních center ve Španělsku a Německu, pracovníci firmy protestují i v Polsku. V České republice všichni zaměstnanci do práce přišli, řekl pro INFO.CZ tiskový mluvčí českého zastoupení firmy Ctibor Jappel. 

Načasování není náhodné. Právě dnes totiž ve firmě běží velká 36hodinová slevová akce Prime Day, která je podobně jako například Black Friday či Vánoce jedním z prodejních vrcholů roku. Podle odhadů by mohli lidé během této akce u společnosti utratit až 3,4 miliardy dolarů. Větší prodeje a tržby ale kladou větší nároky na pracovní sílu, stávkující zaměstnanci proto doufají, že se jim prostřednictvím protestu podaří upozornit na nevyhovující pracovní podmínky.

„Zatímco internetový gigant bohatne, šetří na penězích u zdraví svých zaměstnanců,“ tvrdí Stefanie Nutzenbergerová, zástupkyně odborového svazu Verdi, které protesty organizují. Minimálně první část jejího tvrzení je pravdivá – loňský čistý zisk Amazonu vzrostl téměř o třetinu na tři miliardy dolarů (67 miliard korun).

Podle online magazínu Observer mají zaměstnanci firmy v každé zemi, v níž se ke stávce připojili, důvody k nespokojenosti. Poláci si třeba stěžují na to, že přísná legislativa jim brání vyjednat si lepší mzdy, Španělé na jednostranně zavedené pracovní podmínky poté, co vypršela kolektivní smlouva, a v Německu v uzavření kolektivní smlouvy doufají. 

Podle zpráv agentury Reuters se od pondělí účastní několikadenní stávky 1800 zaměstnanců ve Španělsku, svaz Verdi pro INFO.CZ dodává, že do madridského centra přišlo dnes na směnu jen 60 zaměstnanců. Další tisíce stávkujících se k protestům přidaly v Německu. „Stávka stále probíhá, ale podle předběžných odhadů se k protestům připojily 2500 až 3000 zaměstnanců v šesti centrech,“ uvedla pro INFO.CZ Lena Wiedmannová z tiskového oddělení odborové organizace Verdi. „Stávka má různou formu – někteří zaměstnanci odešli uprostřed svých směn, jiní hned po příchodu do práce a další nedorazili vůbec.“

V Polsku pak nemá proběhnout stávka jako taková, ale zaměstnanci budou pracovat výrazně nižším tempem, tvrdí magazín First Post. V Česku podle všeho žádní zaměstnanci nestávkují.

„Všichni naši zaměstnanci dnes nastoupili do práce a věnují se tomu, aby našim zákazníkům poskytovali ty nejlepší služby,“ řekl tiskový mluvčí českého zastoupení firmy Ctibor Jappel. Dodal, že stávka se týká menšiny evropských zaměstnanců obchodního gigantu. „Většina našich zaměstnanců v Evropě vyvíjí maximální úsilí, aby poskytovali zákazníkům ty nejlepší služby.“

Kromě stávky zaměstnanců zažívá firma během svého Prime Day i technické problémy. Část zákazníků po celém světě hlásí, že se například nemohou připojit k aplikaci či internetovým stránkám prodejce nebo si přidávat vybrané zboží do virtuálního košíku.

„Jsem upřímně šokován, že na takový zájem zákazníků nebyli v Amazonu připraveni. Je velmi divné, že se něco takového děje,“ komentoval pro agenturu Bloomberg technickou situaci Sucharita Kodali, analytik společnosti Forrester.

SDÍLET