Jako na základní škole. Dopis, kterým Mynář lobboval za českou firmu, je plný chyb | info.cz

Články odjinud

Jako na základní škole. Dopis, kterým Mynář lobboval za českou firmu, je plný chyb

Když už chce hradní kancléř Vratislav Mynář lobbovat za zájmy soukromé firmy, měl by to dělat tak, aby nezesměšňoval sebe, úřad prezidenta i samotnou Českou republiku. Jenže to se nepovedlo. Prezidentův kancléř v krátkém anglicky psaném dopise, který první zveřejnil server Neovlivní.cz a který byl adresovaný Mynářovu kyrgyzskému protějšku, nasekal desítky chyb. Server INFO.CZ nechal korespondenci zkontrolovat profesionální překladatelskou agenturou. Tady je výsledek.

Špatné formulace, zaměněné předložky, chybně užitá velká a malá písmena. Mynářův dopis adresovaný kyrgyzské prezidentské kanceláři má tolik chyb, že se profesionální překladatelská agentura pořádně zapotila, než je všechny vychytala. Mezitím se dopis stal zdrojem pobavení na sociálních sítích. „To mistr Yoda psal zajisté, Mlynář (sic) nikoliv,“ zní jeden z komentářů parodujících styl kancléřovy angličtiny.

Od úředníka, který loni za výkon své funkce bral plat 1,9 milionu korun, by se přitom očekávalo, že bude schopný zformulovat jednoduchý dopis v angličtině. I kdyby byla neznalost cizího jazyka u prezidentského kancléře omluvitelná, jistě má k ruce tým expertů, kteří by po něm dopis přečetli a zcela chybné formulace opravili. Anebo mohl za relativně drobnou částku využít služeb profesionální překladatelské agentury. Jenže Mynář má zřejmě buď příliš velké ego na to, aby někoho nechával své dopisy kontrolovat, nebo ho to vůbec nenapadlo. 

„Já, i kdybych si myslel, že hovořím a píši anglicky dokonale, tak bych vždy trval na tom, aby po mně někdo takový dopis zkontroloval,“ říká pro server INFO.CZ bývalý šéf prezidentské kanceláře Ivo Mathé. „Dělali jsme to tak v úřadu všichni, tyto dokumenty jsou velmi citlivá záležitost. Člověk si nemůže dovolit nechat tam byť jedinou chybičku,“ dodává Mathé.

Velmi špatná angličtina však není jediným kontroverzním bodem dopisu. Není těžké si představit, že kancléř ve skutečnosti neměl žádný zájem na tom, aby tento list kdokoli další zkoumal. U cizích úřadů totiž lobboval za společnost Liglass Trading, která následně získala v Kyrgyzstánu zakázku v objemu stovek milionů dolarů. S tak velkými projekty však tato firma nemá žádné zkušenosti. Podle posledních dostupných údajů vykázala v roce 2014 tržby 345 tisíc korun a ztrátu milion korun.

Liglass Trading sídlící nedaleko Železného Brodu však nehledě na tuto skutečnost dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu podepsala počátkem tohoto týdne. Dokonce za přítomnosti prezidenta Atambajeva. Podle serveru HydroWorld.com se smlouva týká elektráren Akbulun a Naryn 1 a zahrnuje i výstavbu deseti menších jednotek pro výrobu elektřiny z vodních zdrojů. Česká firma má vynaložit zhruba 37 milionů dolarů (téměř 850 milionů Kč) na koupi podílu ruské firmy RusGidro ve společnosti ZAO Verchně-narynskije GES, která má projekt na starosti. 

Ani lidé, kteří by o firmě slyšet měli, ji neznají. Petr Jurčík z kanceláře CzechTrade, která v regionu tuzemským firmám s byznysem pomáhá, o společnosti slyšel poprvé až před třemi týdny. „Přes nás ten obchod nešel,“ řekl Hospodářským novinám. Podobně hovoří i ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. „My jsme v tomto aktivní nebyli, pokud mám správné informace,“ uvedl s tím, že o firmě poprvé slyšel až nyní.

Bývalý kancléř Mathé zpochybňuje i to, zda je takovýto lobbying z pozice šéfa prezidentské kanceláře standardní záležitostí. „Já nevím, kam se svět posunul od doby, kdy jsem já byl kancléřem, ale toto za mě rozhodně standardem nebylo. Nikdy jsem takto žádnou firmu neoslovil, od toho jsou jiné instituce, například ministerstva,“ říká pro INFO.CZ blízký spolupracovník prezidenta Václava Havla.

Hrad však Mynářův krok hájí. Prezidentův mluvčí na twitteru uvedl, že „část médií v ČR vede kampaň proti české firmě v Kyrgyzstánu“. Položil si bez bližších indicií řečnickou otázku, zda se tak neděje v zájmu konkurence.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud