Babišova rekordní prosperita kontra tvrdá realita. Inflace bere (skoro) všem

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Andrej Babiš v poslanecké sněmovně při jednání o důvěře nové vládě hlásal, že v Česku je dnes nejlépe v historii. „Česká republika zažívá nejlepší období od svého vzniku. Na to jsou jasné statistiky a čísla, a to jak z Česka, tak i zahraničí,“ prohlásil expremiér. Samochvalnou ódu utopil v nepřehledné změti čísel o údajných úspěších svého vládnutí. Realita ale může být mnohými vnímána přesně naopak. Přinejmenším kvůli zlověstné inflaci, které bere všem, kdo mají nějaké peníze.

Babiš mimo jiné tvrdil, že „oni“ zařídili téměř 1 000 miliard korun z evropských fondů a téměř 1 000 miliard z Modernizačního fondu… „Oni“ (tj. Babišova vláda) vysázeli 640 milionů stromů a vyměnili sto tisíc kotlů. Postavili 105,8 kilometru nových dálnic „na zelené louce“. Modernizací železnice zkrátili jízdní dobu mezi Prahou a Plzní na 74 minut. Zvýšili – ve srovnání s rokem 2013 – rozpočet armády o 100 %, čímž údajně „vydláždili cestu k dosažení závazku 2 % procenta HDP“, atd. atp.

Jde o klasické šermování vybranými čísly a stavění vzdušných zámků, z nichž mnohé přinesly či přinesou finanční prospěch jen těm, kteří dokáží „čerpat“ či jiným způsobem participovat na státem přerozdělovaných penězích. Jenže hmatatelný přínos pro nejširší skupinu občanů je diskutabilní. Lidé svou životní úroveň posuzují primárně podle stavu svého konta a obsahu peněženky. A v tom je zásadní problém. Babišova vláda se v jistém smyslu snažila: na nespočet různých účelů a cílů přelévala skrze státní kasu rekordní objemy peněz. Jenže výsledek přišel do značné míry vniveč. Česko totiž zasáhla nejkrutější inflační vlna za posledních 14 let. Inflace v Česku vyskočila na 6,6 procenta a dokonce i ČNB předvídá, že se může vyšplhat až na 10 procent. Zdražování je doslova všeprostupující. A nejde jen o byty, potraviny či energie (jejichž zdražování má hlubší, ještě političtější příčiny).

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo všechno kvůli inflaci zchudne?
  • Co Babiš zapomněl říct?
  • A na co může narazit snaha Fialovy vlády šetřit?
sinfin.digital