Jana Maláčová a destrukce státu: Nízké daně nejsou poprava, ze slov ministryně je cítit třídní boj

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Pozdvižení kolem pokusu o vrácení sazby zaměstnanecké daně z příjmu na původní 15% úroveň nezná mezí. Výrazně se do „daňového balíčku“, který ve sněmovně prosadily ANO, ODS a SPD, opřela ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z koaliční ČSSD. Ta v rozhovoru pro INFO.CZ doslova chrlí verbální lávu na konto snížení příjmové daně, jež prý povede ke zničení veřejných financí a k následné „destrukci státu“.

Návrh, který – mimo jiné – snižuje sazbu příjmové daně zaměstnanců z dnešních 20 na 15 %, je nyní v Senátu a lze očekávat jeho vrácení zpět do Sněmovny. Rozhodnutí o snížení daně zatím vedlo hlavně k velmi silné bouři ve sklenici vody, ale žádné reálné dopady dosud nemělo.

Ministryně Maláčová ovšem v pátečním rozhovoru INFO.CZ tvrdí, že již došlo k „popravě veřejných financí“. Tento příkrý soud nelze považovat za objektivní. A je paradoxem, když slova o „popravě“ (kterou způsobili „ti druzí“) pronáší právě sociálnědemokratická ministryně, jejímž hlavním cílem je pouštět žilou veřejným financím.

Maláčová jako by zapomněla, jak macešsky se vůči veřejným financím chovala „její“ vláda až dosud, tedy řekněme do okamžiku schválení daňového balíčku ve Sněmovně. Pokud je něco možné považovat za bolestivý úder veřejným financím, pak je to převážně deficitní hospodaření „babišovsko-maláčovského“ kabinetu v uplynulých časech, kdy ekonomika stabilně rostla a kdy vláda doslova projedla enormní příjmy, jež meziročně znamenaly stovky miliard korun. Nezbyla z nich ani koruna na horší, v tomto případě koronavirové časy.

sinfin.digital