Google se jasně postavil na stranu Putinova režimu. Zablokoval jedno z mála nezávislých médií a znemožnil uživatelům ukazovat realitu ukrajinské války

Americký technologický gigant Google v Evropě zablokoval na své videoplatformě YouTube ruské médium Echo Moskvy. Jedno z velmi mála ruských médií, které informovalo objektivně o válce na Ukrajině. Tento krok přišel jen den poté, co k zablokování Echa Moskvy vyzval vrchní ruský „cenzurní“ orgán Roskomnadzor.

Google zároveň komplikuje uživatelům v Rusku, aby mohli hodnotit restaurace ve vyhledávači. Zní to sice banálně, ale právě do těchto recenzí uživatelé z celého světa vkládali obrázky z ukrajinského bojiště a psali tam mimo jiné informace o ruských ztrátách. Zjevně to byl velmi efektivní nástroj proti ruské propagandě, když Google jednotlivé recenze promazává. S tím se na sociálních sítích svěřují i čeští uživatelé, přičemž majitelé restaurací to dělat nemohou, protože pro mazání příspěvků nemají oprávnění.

Americká firma, jejímž spoluzakladatelem je Sergej Michajlevič Brin, který se narodil v Moskvě, dosud neudělala prakticky nic, aby válku na Ukrajině odsoudila. Za jediný takový krok lze považovat rozhodnutí, že pro inzerci charitativních organizací a podobně darovala reklamní prostor v hodnotě dvou milionů dolarů. To ovšem nejsou opravdové peníze, ale jen lepší pozice ve vyhledávači. Hrstka českých miliardářů mezi sebou vybrala mnohonásobně víc a v hotovosti.

Na INFO.CZ můžete řadu let číst, že záměry technologických gigantů nejsou rozhodně čisté. Ne nadarmo Google přestal používat původní marketingové heslo „Don’t be evil“ (Nebuď zlý). Jeho poslední kroky jsou důkazem, že potřebujeme skutečně údernou regulaci tohoto byznysu, který se nejen vymknul jakékoliv kontrole, ale aktivně spolupracuje s diktátorskými režimy. A u toho se ještě nestydí vést řeči o vlastní sociální a jiné zodpovědnosti.

Proti Googlu a jeho praktikám se dá bojovat i v Česku. Premiér Petr Fiala má nově poradce pro média Michala Klímu. Nebylo by od věci, aby vyzval americkou společnost k odblokování Echa Moskvy. Řada vydavatelství navíc uzavřela těsnou spolupráci s Googlem, která je navíc namířena proti ostatním vydavatelstvím a de facto posiluje monopol technologického giganta. Žijeme ovšem v době, kdy jsou věci vidět čistě a jasně. Spolupráce s Googlem se rovná souhlasu s cenzurou. Tak je to jednoduché.

Západní firmy musí pochopit, že se odehrává zásadní disrupce života v digitálním prostředí. Asijské platformy jsou jinde, namísto pasivní konzumace nutí zákazníka k aktivitě, popisuje Zábrodský z Rockaway

Google i Facebook jsou daleko silnější než státy. Jedna jednotlivá země proti korporacím tohoto typu nezmůže nic, říká právník Aleš Rozehnal

Ondřej Vlček a Garry Kasparov: Exkluzivní dvojrozhovor o svobodě za časů pandemie, Cancel Culture a síle Big Techu

V debatě (nejen) o potratech zaniká to podstatné. Amerika je „jiný svět“, hodnotit ji z evropského pohledu nemá a nedává žádný smysl

Martin Kovář

Rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ohledně zrušení federálního práva na potrat z minulého týdne „otřáslo“ nejen Spojenými státy americkými, ale, jakkoli je to poněkud komické, i českými sociálními sítěmi, na nichž ateistická, progresivistická levice zoufale kvílela o „návratu Ameriky do středověku“, zatímco křesťanská konzervativní pravice jásala, že za oceánem už nebude možné „zabíjet plody v třiadvacátém týdnu těhotenství jako dosud“. Třebaže to neplatí pro všechny texty, které jsem na toto téma četl, řada autorů je psala z „ideologického úhlu pohledu“, aniž vzala dostatečně v potaz, jak složitou a z Evropy těžko uchopitelnou zemí USA v historii byly a dodnes jsou, byť jsou jejich post-kolumbovské dějiny mnohem kratší než dějiny starého kontinentu. A právě z toho vycházelo tolik nepochopení, zkratkovitých úvah a závěrů.

Přečíst celý článek
sinfin.digital