Případ Sinai. Co obvinění známého youtubera ukázalo o nastupující éře influencerů a krizi tradičních médií?

Gazetisto, Jakub Zelenka

KOMENTÁŘ | Skrze anonymní instagramový účet byl v první polovině ledna obviněn známý tvůrce podcastů Ladislav Sinai ze sexuálního obtěžování a nátlaku. A co víc – velmi explicitní konverzace měl psát mimo jiné i teprve třináctiletým dívkám. Během jednoho dne se Sinaiovi převrátil život naruby a jeho kariéru čeká minimálně pauza. Odvrátili se od něj sponzoři a podle všeho byl vyřazen i z hudební akademie, neboť mu nepřišly materiály pro hlasování.

S Apolenou Rychlíkovou z A2larmu jsme se rozhodli pozadí případu prověřit. Oproti předchozím případům s Dominikem Ferim, Jiřím Hoškem a Janem Cimickým vykazoval ten Sinaiův jiné znaky. Téma otevřel anonymní instagramový účet Czech Rap Moments a řada konverzací byla zveřejněná neúplně a bez kontextu. Neprošly kritickým novinářským filtrem a účet zveřejnil vše, co mu přišlo do schránky. Důkazy navíc umisťoval tak, aby se jevily, že jsou od více žen, než skutečně byly. To vše za podpory kontroverzního rapera Otta Ferocitiho, který spolu s Czech Rap Moments začal na případu získávat pozornost i peníze.

Dále obvinění šířená některými influencery, že “Sinai spal s jejich nezletilou kamarádkou”, byly terciální zdroje. Po konfrontaci s médii pak například často citovaná influencerka a nejsledovanější česká modelka na OnlyFans Xholakys a vítěz Likehouse Tadeáš nereagovali či nechtěli svá svědectví doložit či rozvíjet. Krátce po vypuknutí kauzy a silných výrocích se v případu přestali veřejně angažovat.

  • Jaké vážné problémy nadcházející éry influencerů případ ukazuje?
  • Co uniklo tradičním médiím a v čem selhala?
  • Co se skutečně ukázalo o chování youtubera Sinaie?

Jakub Zelenka je novinář a autor projektu Mimo agendu. Podpořte ho na platformě Gazetisto a přečtěte si celý komentář.

Gazetisto je sesterskou platformou INFO.CZ a umožňuje autorům jednoduše publikovat vlastní zpoplatněný obsah.

sinfin.digital