Velkohubá prohlášení z nikoho nového Warrena Buffetta neudělají. Sázka na nudu může být mnohem výnosnější

Jaroslav Krejčí, E15

KOMENTÁŘ JAROSLAVA KREJČÍHO | Je to přibližně rok, co se americký investor Chamath Palihapitiya nepřímo označil za nového Warrena Buffetta. „Nikdo už nebude poslouchat Buffetta,“ řekl v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Ale jsou tu jiní, kteří převezmou jeho roli, převezmou štafetový kolík a budou k mladé generaci investorů mluvit jazykem, kterému rozumí.“ Tato velkohubá prohlášení však byla hodně předčasná.

Vývoj v následujících měsících ukázal, že Buffett, kterému bude v srpnu 92 let, je jen jeden. Cena akcií jeho investičního konglomerátu Berkshire Hathaway od poloviny února 2021 vzrostla přibližně o třetinu a vyšplhala se na historicky nejvyšší úrovně. Buffettovi se vyplácí mimo jiné investice do akcií firmy Apple.

Naopak kurzy akcií, do nichž investoval Chamath a jeho investiční firma Social Capital Hedosophia, se za stejné období propadly z rekordních hodnot o desítky procent.

Chamath, jejž na Twitteru sleduje okolo 1,5 milionu lidí, bývá označován za Krále SPAC, The King of SPACs. SPAC je zkratka pro special purpose acquistion company. Společnosti typu SPAC představují speciální burzovní vehikl, který od investorů vybere peníze a ty obvykle do dvou let od svého vzniku použije na nákup podílu ve vybrané fungující firmě, jež dosud nemá veřejně obchodované akcie. S tou se následně spojí a po dokončení transakce už se na burze obchoduje s akciemi koupeného podniku a pod jeho názvem.

Firma Social Capital Hedosophia, kterou Chamath vlastní společně s britským investorem Ianem Osbornem, uvedla v posledních dvou letech prostřednictvím SPAC na burzu hned několik firem. Díky tomu si oba investoři přišli ve všech firmách za výhodných podmínek k nemalým akciovým podílům. Jednou ze společností uvedených na burzu byla v roce 2019 Virgin Galactic, která hodlá nabízet cesty do vesmíru. Za posledních dvanáct měsíců se kurz akcií této firmy propadl o zhruba 75 procent.

Sám Chamath se svých akcií Virgin Galactic zbavil již na začátku loňského jara, kdy se kurz pohyboval okolo 30 dolarů. Páteční závěrečná cena byla 9,18 dolaru. Minulý týden Chamath, který v minulosti zastával i vysokou manažerskou pozici ve firmě Facebook, odstoupil i z vedení společnosti Virgin Galactic.

Ukázalo se, že na rozdíl od Buffetta není Chamath investorem s dlouhodobým horizontem, jemuž by záleželo na dlouhodobé prosperitě firem a zájmech ostatních akcionářů. Jde mu spíš o to poslat vytipovanou firmu na burzu a akcie za co nejlepších podmínek dříve či později prodat. Naopak Buffett je ochotný vlastnit akcie firem i celé společnosti klidně desítky let.

Velké peníze prodělali v posledních dvanácti měsících i ti investoři, kteří se nechali zlákat Chamathovými doporučeními a v roce 2020 či na začátku roku 2021 nakoupili na kurzovém vrcholu či blízko něj například akcie realitní firmy Opendoor, zdravotnické firmy Clover Health či fintech společnosti Sofi.

Speciálním příkladem pak jsou akcie pojišťovny Metromile. „Buffett má pojišťovnu GEICO, já mám Metromile,“ napsal Chamath v listopadu 2020 na Twitteru, když oznamoval vstupu firmy Metromile na burzu. S akciemi společnosti Metromile se začalo oficiálně obchodovat 10. února 2021. Kurz byl tehdy okolo 17 dolarů, na konci tohoto týdne se pohyboval už jen kolem 1,20 dolaru.

Až vám příště jakákoliv internetová celebrita, a nejen Chamath, bude na Twitteru či jinde říkat, do jakých akcií investovat, mějte se na pozoru. Sázka na „nudu“ v podání Warrena Buffetta může být mnohem výnosnější.

sinfin.digital