Volba členů Rady ČT skončila opět debaklem koalice. Poslanci se neshodli ani na jednom kandidátovi

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Druhé kolo volby nových členů Rady ČT dopadlo pro vládní většinu ještě hůř než to první. Poslanci nejen že nevybrali náhradníka za odvolanou Hanu Lipovskou, nenašli dokonce shodu ani na jednom kandidátovi na čtyři uvolněná místa v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize. A aby toho nebylo málo, průměrně získali více hlasů kandidáti, které preferovalo opoziční hnutí ANO a SPD.

Naprostý debakl koalice. Jinak nelze volbu členů Rady ČT hodnotit. Navzdory deklarovaným úmyslům zohlednit nezávislost a odbornost příštích členů kontrolního orgánu veřejnoprávní televize se koalice nedokázala shodnout ani na jednom jméně. Celá volba se proto vrací na začátek a koaliční poslanci by si měli sednout a celou šlamastyku vyjasnit – mezi sebou a následně také navenek k veřejnosti. Pokud totiž vláda nastupovala k moci s tím, že chce stabilizovat pozici veřejnoprávních médií, ukazuje se, že činy tomuto prohlášení neodpovídají.

A teď konkrétně k výsledkům: už v prvním kole poslanci na jedno z původně pěti uvolněných míst v Radě ČT zvolili Ilju Racka, volilo ho 171 poslanců, tedy jak koalice, tak opozice. Do druhého kola volby postoupili tito kandidáti: Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.

Ke zvolení bylo potřeba získat nejméně 95 hlasů, což se nakonec ani jednomu z nich nepodařilo. Připomeňme, že koalice disponuje pohodlnou většinou 108 hlasů z dvou set. Zde počty hlasů pro jednotlivé kandidáty:

  • Petr Brozda – 93,
  • Zbigniew Czendlik – 92,
  • Ivana Chmel Denčevová – 91,
  • Monika MacDonagh Pajerová – 89
  • Jan Novák – 92
  • Jiří Padevět – 89
  • Michal Schuster – 88
  • Radek Žádník – 88

Jinak řečeno: ke zvolení byl nejblíže Petr Brozda, kandidát, jehož preferuje hnutí ANO a SPD. V zásadě lze říct, že zatímco opozice postupuje v bloku a disciplinovaně, koalice se není schopná domluvit na společném postupu.

Totéž platí o volbě náhradníka za odvolanou Hanu Lipovskou. Zde do druhého kola postoupili dva bývalí členové Rady ČT Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa. Šarapatka je kandidát koalice, Váňa deklarovaným kandidátem hnutí ANO. Prvního přitom volilo 91 poslanců, druhého 92. I zde tedy platí, že kandidát opozice obdržel více hlasů než kandidát koaličních stran.

Co dodat? Situace v Radě ČT bude ještě nějaký čas zablokovaná a poslanci v podstatě naznačili, že jim o stabilitu veřejnoprávní televize zase tak moc nejde. V každém případě se celá volba nových členů a náhradníka za Hanu Lipovskopu vrací na začátek.

„Čeká nás další kolo výzev. Budu se je snažit vyhlásit co nejdříve. Rada potřebuje doplnit. A já pevné doufám, že poslanci napříč sněmovnou najdou takové osobnosti jako Ilja Racek, na kterých se shodnou napříč politickým spektrem.“ To nám v reakci na dnešní fiasko vládních stran řekl předseda sněmovního volebního výboru, který má právě výběr členů mediálních rad na starosti – Aleš Juchelka z hnutí ANO.

Financování je naprostý klíč k nezávislosti České televize. Koncesionářský poplatek by se mohl navyšovat automaticky podle inflace, říká Lacina

Česká televize je zralá na pořádnou reformu, ale ne v režii populistů a národovců. Klíčové slovo zní „pluralita“

Novela mediálních zákonů? Možná slyším trávu růst, ale na mě to působí jako účelovka, říká šéf Rady ČRo Dittrich

sinfin.digital