Hurá, jsou tu povodně! V Karlíně se zjevila surfová Bestie

Chataři teď pláčí nad svými zatopenými sklepy a o kus dál surfaři v Karlíně pláčou štěstím. Nad povodňovou vlnou, která se zjevuje jen vzácně.

Kdysi v dávných dobách na zimu vodáci zamykali řeku. Kdysi v dávných dobách se za surfem jezdilo jenom k oceánu. A kdysi v dávných dobách lidé o Vánocích jen seděli u televize a žrali. To poslední je pořád.

Zdánlivě vypadá krotce. Až na videu níže je vidět ta rychlost.

Povodeň přináší zábavu

Ne, vůbec to není nic proti lidem, které postihla povodeň, a proti těm tragédiím, které paralelně po celé republice probíhají, ale je tady skupinka lidí, kteří na chvíli, kdy se povalí korytem a mimo něj masa vody, čekají celý rok. 

V okamžiku, kdy se Vltavou přes Prahu valí něco kolem 500 kubíků vody (pro srovnání, v létě je tam něco mírně nad 50), začne fungovat divoký surfařský spot v Karlíně. Na místě, kde je jinak po zbytek roku vody po kolena, se v tuhle správnou chvíli ztopoří vlna, na které se dá surfovat i jezdit rodeo na freestylovém kajaku. Vše díky čistě náhodně vhodně vytvarovanému korytu řeky.

Tahle vlna je Bestie

Tahle vlna rozhodně není pro každého surfaře. Říká se jí Beast, tedy Bestie. A svému označení dostává. Chvílemi tu vznikají dva nebezpečné víry a proud má opravdu sílu. Když spadnete, vysoce energicky musíte plavat ke břehu a bojovat s proudem, abyste se někde o kus dál po proudu vyčerpaní vyškrábali z vody. 

Chce to minimálně takové skills, abyste zvládli naskočit na prkno ze zídky břehu. Z vody se pádluje těžko. Naskakování je snazší z karlínského břehu. Opačná strana funguje výrazně hůře, téměř nemožně, takže výhodu mají ti, kteří jezdí levou nohou dopředu (regular). Nemusí pak naskakovat pozadu.

Pro Bestii jsou také vhodnější větší prkna, zvlášť když chcete dělat popup.

Naše video zde, je tam vidět i rodeo kajak:

Tohle je průtok vody ve Vltavě v Chuchli, kdy se zjevuje legendární Bestie!

A to je někde jinde než Vlna Štvanice?

Ano. To je něco jiného. Spolek Vlny Štvanice už rok provozuje svou vlnu asi o 200 metrů výše po proudu, na začátku kanálu divoké vody. Asi je tam občas vidíte, když chodíte po mostě. Vlna Štvanice existuje díky tomu, že spolek v řece postavil hráz a uprostřed je zúžené místo s konstrukcí, na které se také zvedá surfová vlna. Tahle funguje po celý rok, ale jen ve chvíli, kdy tam Povodí pustí vodu. Spolek se totiž o vodu dělí s plavební komorou a elektrárnou na začátku ostrova. Takže za vodu se tady platí, a proto to funguje jen několik hodin denně. Ale jezdí se po celý rok, tedy i v zimě (přijďte hned v lednu 🤙).

Tvar vlny je také jiný. Nezkrotná Bestie je širší a mnohem méně vypočitatelná, různě se posouvá dopředu a dozadu podle aktuálního průtoku a občas se celá zavře. Jen tak z rozmaru.

Takže teď jsou v Praze dvě surfové vlny?

Ne. Když přijde povodeň, na Vlnu Štvanice je to už moc. Spolek sice vyndá z vody hradidla, kterými se průtok reguluje, ale proud je tak silný, že už se nevyškrábete na platformu a naopak když spadnete, dostanete se do kanálu s divokou vodou, který je už při takovémto stavu vody v podstatě smrtící. Takže těsně před povodněmi se den před Štědrým dnem zachraňovalo, co jde. Vyndávaly se vodácké překážky v kanále a vynášelo všechno ven. A až voda opadne, bude se muset zase vlézt do řeky a opravit škody na hrázi. Každá zábava něco stojí.

Bestie existuje jen několik dní nebo dokonce hodin v roce. Je vzácnější než bitcoin :-). Až šílenství odejde, zůstane po ní jen chuť rozbouřené Vltavy v puse a namožené svaly. A muži a ženy v neoprenech se zase pokorně vrátí na Vlnu Štvanice. Zima je totiž nejlepší období pro surfing v Česku.

Děkujeme za support a předvedení svých riderských schopností členům spolku Vlny Štvanice :-). Jestli to chcete vidět na živo, sledujte jejich sociální sítě, ať zjistíte, jestli je Bestie stále při síle.

Hlavně si vem svačinu. Už nikdy totiž nebudeš chtít odejít 💙
A nakonec ilustrace pro nalákání dětí.

Co je to river surfing

River surfing, neboli říční surfing, je adrenalinový vodní sport, který přenáší tradiční oceánský surfing do vnitrozemského prostředí. Je potřeba říct, že to je ekologická alternativa. Surfing bývá totiž často kritizován za to, že jeho příznivci nalétají desetitisíce kilometrů přes celou planetu, jen pro pár svezení ve vodě na epoxidových deskách.

River surfing se provozuje na stálých nebo uměle vytvořených vlnách v říčních tocích. Nabízí jedinečnou kombinaci surfingu a skejtingu. Jeho hlavním lákadlem je většinou lehce dostupná vlna, která vyžaduje rychlou reakci a vynikající techniku. Surfování na řece je svou technikou někdy blíže skejtování na rampě nebo v bazénu než třeba elegantnímu longboardingu na oceánu.

River surfing a jeho indoor alternativy (wave pools) v posledních letech v Evropě obrovsky získávají na popularitě. V Evropě už existuje i Rapid Surf League, profesionální surfařská liga a série závodů. V Česku lze na řece surfovat v Praze (Vlny Štvanice), Českých Budějovicích, Brandýse a Roudnici. River Surf Tour je pak seriál závodů na všech těchto českých spotech. Seriál začíná jarním dubnovým závodem Štvanickej Finbreaker.

sinfin.digital