Mytický Klub 27: Za předčasnými úmrtími celebrit nejsou síly v pozadí, ale spíše „sex, drogy a rock´n´roll“

Předčasná úmrtí známých osobností společností rezonují často i desítky let po smrti daných celebrit. A když během krátké doby zemře hned několik populárních mužů a žen ze světa showbyznysu shodně ve věku dvaceti sedmi let, otevírá se prostor pro spekulace a konspirace. „O Klubu 27 se začalo hovořit na přelomu 60. a 70. let, kdy krátce po sobě zemřeli Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison. Každá smrt nad sebou měla určité otazníky, tak dodnes slýcháme, že byli zavražděni nebo dokonce, že vůbec nezemřeli,“ říká Honza Palička v nové epizodě podcastu Akta I. „To samé pak platí z těch současnějších hvězd pro Kurta Cobaina nebo Amy Winehouse. Realita ale je ve všech případech prozaičtejší – nezemřeli v důsledku nějakého spiknutí, ale spíše v důsledku divokého životního stylu plného drog a alkoholu,“ dodává Marek Korejs.

Honza s Markem v hudebním speciálu Akt I popisují, že ač by se mohlo zdát, že smrt ve dvaceti sedmi letech je prokletím, které postihlo neobvykle mnoho umělců, vědecké studie tento závěr opakovaně vyvrací. „Když se na to zaměříme, tak stejně statisticky významný, či spíše nevýznamný, by byl seznam celebrit, které zemřeli v pětadvaceti nebo dvaatřiceti letech. Co je nicméně statisticky prokázáno je, že když jste rocková hvězda, tak vám obecně hrozí, že zemřete dříve, což mají opět na svědomí sex, drogy a rock´n´roll,“ vysvětluje Marek.

Honza pak upozorňuje na to, že kořeny pomyslného Klubu 27 bychom našli mnohem dříve než na přelomu 60. let minulého století. „Můžeme dokonce říci, že ten klub pomyslně založil už v roce 1833 český houslista Josef Slavík, který záhadně zemřel během turné v Budapešti. A nebo o sto let později pak americký bluesman Robert Johnson, jehož smrt je rovněž opředena legendami. Jen tedy ty záhady spočívají v tom, že v první půlce 19. století nebyla medicína žádný zázrak, takže detailní příčinu Slavíkovy smrti nikdo nezkoumal, stejně jako o sto let později bohužel v segregované otrokářské Americe nikdo neřešil smrt černošského muzikanta,“ říká Honza.

Smrt jakého člena Klubu 27 je nejméně záhadná? A kde je naopak prostor na pochyby ohledně oficiální verze? Jaký je příběh kytaristy kapely Manic Street Preachers, o němž s jistotou nemůžeme říct, zda členem Klubu 27 vlastně je, protože beze stop zmizel a už ho nikdo nikdy neviděl? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital