Obroda české gastronomie je práce na dekádu. Zásadní je kvalitní vzdělávání nové generace kuchařů, říká Roith

Karel Šimůnek

Jako jeden ze spoluzakladatelů Českého gastronomického institutu si Jiří Roith vytyčil nelehký úkol – změnit podobu české gastronomie a pomoci jí zbavit neduhů na všech frontách od vzdělávání mladé generace kuchařů po problémy ve vlastním provozu. „Víme, že je to běh na dlouhou trať. Je to práce na dekádu, my jako čtyřicátníci už nějaké zkušenosti máme, a chceme to tady dostat do nějakého lepšího stavu, než v jakém je to dnes, než to za deset rádi let předáme nějakým novým vlčákům s novými nápady, co to od nás převezmou,“ popisuje svou motivaci Roith s tím, že nemá osobní ambici stát se tváří české gastronomie, ale spíše moderátorem, který umožní každému hráči předkládat témata a ta následně uchopovat a řešit.

Cesta Jiřího Roitha ke gastronomii je poněkud netradiční. V kuchyni pracoval na vojně a následně se 15 let věnoval práci v korporátní sféře, než se přihlásil ke studiu na prestižní škole Culinary Institute v kanadském Vancouveru. „Tam jsem viděl rozdíl mezi českým a vyspělým vzděláváním. Není cesta jít podle knížky receptur teplých pokrmů, naopak o receptech se tam nikdo nebaví, není to téma, jste ve třídě s různými národy a všichni se učí sedmdesát kulinářských technik, na jejichž základě si každý udělá něco jiného v perfektně vybaveném prostředí. I za ty peníze, kdy školné stálo 25 tisíc dolarů, každý týden zjišťujete, že vlastně neplatíte dost,“ popisuje studium Roith s tím, že právě nedostatky ve vzděláváni jsou jedním z kamenů úrazu české gastronomie. 

Tyto neduhy českého kulinářského prostředí by Roith rád pomáhal odstraňovat v rámci Českého gastronomického institutu, který spoluzaložil. „Pokud jde o vzdělávání, chceme udělat smysluplnou certifikaci škol a říct, kdo to kde jak dělá. Máme před sebou výběr top hotelovek a učňovských středisek, kde to myslí vážně a opravdu chtějí změnu, a těm chceme pomoci,“ líčí ambice institutu Roith. „Nestavíme se do role toho, že bychom teď měli být novou tváří a hlasem české gastronomie, ale chceme být spíše moderátory a vytvořit společný stůl, ke kterému bude každý moct přinést to, co obor trápí a je potřeba ho řešit, a my to téma budeme moderovat, aby se uchopilo a vytvořil se mu nějaký časový a projektový plán,“ dodává Roith.

Proč by každému, kdo má o obor zájem, Roith doporučil studium gastronomie v zahraničí? Jaký je rozdíl mezi českou a zahraniční gastronomickou komunitou? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital