Vietnamci si dlouho mysleli, že Češi by jejich kuchyni nejedli. Teď se ji chtějí i sami naučit vařit, říká Vuong

Karel Šimůnek

Marcela Vuong má sice vystudovanou VŠE, ale díky celoživotní lásce k jídlu a hlavně k vietnamské kuchyni již téměř deset let pořádá kurzy vaření v Česku čím dál tím populárnějších vietnamských pokrmů. Jak říká v nové epizodě podcastu Chef Arena, vietnamská kuchyně přitom neměla dlouhou dobu v tuzemských podmínkách příliš na růžích ustláno. „Vietnamci sami dlouhou dobu tvrdili, že na vietnamskou kuchyni nejsou Češi zvyklí a nejedli by ji. Pak se otevřelo první bistro a byly před ním denně fronty. Nápad začali ostatní kopírovat a bister i restaurací začalo přibývat. Vietnamskou kuchyni si Češi rychle oblíbili a mají čím dál větší zájem zkusit si některá jídla připravit i doma,“ vysvětluje Vuong.

Podle Marcely Vuong mají Češi z vietnamských jídel nejraději závitky, polévku pho a bun bo nam bo, které je vůbec nejpopulárnější. „S bun bo nam bo je to trochu paradox, protože v samotném Vietnamu zdaleka tak populární není. V Hanoji je třeba jen jeden stánek proslulý jeho přípravou, oblíbenější a hlavně rozšířenější je bun cha, tedy bůček, a polévky,“ říká Vuong. 

„Češi mají bun bo nam bo rádi asi proto, že je to jak lehké salátové jídlo, tak je v něm maso. I na mých kurzech patří k nejpopulárnějším,“ dodává s tím, že kultura gastronomie v Česku a Vietnamu se v lecčem liší. „Vietnamci udržují hlavně tradici streetfoodu. Některé stánky vaří jen jedno nebo dvě jídla, na které si předávají recept z generace na generaci. Když je takový stánek dobrý, stojí na místě i desítky let,“ popisuje situaci ve Vietnamu Vuong.

Jaký je rozdíl mezi kuchyní severního a jižního Vietnamu? A jak se liší vietnamská jídla připravená v Česku od těch ve Vietnamu? Poslechněte si celý podcast.

Podcast je pouze pro předplatitele
Dozvíte se:
  • Jaký je rozdíl mezi kuchyní severního a jižního Vietnamu?
  • A jak se liší vietnamská jídla připravená v Česku od těch ve Vietnamu?
  • Poslechněte si novou epizodu podcastu Chef Arena!
sinfin.digital