Meníčko za stovku je nesmysl. V Londýně díky poledním menu poznáváte restaurace, říká David

Karel Šimůnek

Nejen v kuchyni je občas potřeba za někoho zaskočit a tak nový díl podcastu Chef Arena namísto Karla Šimůnka moderuje jeho kolega Petr Hajný, kterého fanoušci série rozhovorů o (nejen) české gastronomii dobře znají. Neznámý není ani jeho host Radek David, který patřil mezi vůbec první šéfkuchaře, kteří se v Chef Areně podělili o svůj pohled na věc. V nové epizodě David říká, že jedním z pozitivních dopadů koronavirové pandemie je to, že kuchaři přehodnotili pohled na polední menu.

„V téhle době se už tak před půl rokem hospodští naučili počítat a zjistili, že obědy za stovku jsou třicet let po revoluci nesmysl a už to dál nejde,“ říká David. „Lidé si zvykli, že za jídlo platí sto korun, přitom často sami berou na hodinu až pět set. Berou jídlo jen jako nějaké palivo. Ale tak to není,“ dodává. Odlišný pohled na polední menu mají podle Davida například v Londýně, kde se v restauracích dle jeho slov snoubí ideální poměr ceny, kvality a výkonu.

„Můžete si tam dát i polední menu v michelinské restauraci. Lidé tam na ta obědová meníčka chodí proto, aby se seznámili s restaurací. Chtějí to tam poznat, třeba i proto, že tam chtějí svou partnerku večer požádat o ruku. A chodí tam i kuchaři odjinud, kteří chtějí ochutnávat,“ popisuje realitu britské metropole David s tím, že sám po michelinské hvězdě nijak zvlášť neprahne. „Já mám rád hlavně to, když jsou v restauraci lidi, a když můžu dělat, co mám rád a nejsem svázaný tím, že to dělám pro michelinské komisaře. Rád vařím pro lidi, kterým to chutná. Nepotřebuji po těch dvaceti letech michelina pro štěstí,“ uzavírá David.

Kam se jde Radek David najíst, když si chce skutečně pochutnat? A na jakého světového šéfkuchaře má doma „složku“? Poslechněte si celou epizodu.

Lidí v gastronomii je dost, chybí ale ti kvalifikovaní. Někteří nezvládají ani základy, říká Procházka

sinfin.digital