Práce v nejtvrdších restauracích nejvíce naučí. Dostanete se tam lehce, horší je vydržet, říká Hlaváček z Alcronu

Karel Šimůnek

Lukáš Hlaváček je novým šéfkuchařem dobře známé restaurace v pražském hotelu Alcron. Než se ale ujal šéfování v podniku, ve kterém před lety začínal, vyrazil sbírat zkušenosti do zahraničí, a jak přiznává v nové epizodě podcastu Chef Arena, vůbec se při tom nešetřil. „Půl roku v londýnské michelinské restauraci vás naučí více než drahé kuchařské školy. Chtěl jsem jít to té nejtvrdší restaurace, protože tam se nejvíc naučíte dělat to nejlepší jídlo. Není těžké se tam dostat, spíše je těžké se tam udržet. Fluktuace je velká,“ říká Hlaváček. „Na vojně jsem nebyl, ale tohle bylo podobné. První rok byl možná ještě horší, druhý jsem si to začal užívat, třetí už jsem to začal milovat,“ dodává.

Ač se Hlaváčkovi v Londýně dařilo, rozhodl se s mezizastávkou v USA pro návrat domů do Česka. „Dařilo se mi v restauraci, kde jsem si vysnil, že budu pracovat. Ale nesnáším jen stát na místě a usnout na vavřínech. Čas v zahraničí jsem bral vždy jako limitovaný na to co nejvíce ho zužitkovat pro návrat domů,“ vysvětluje Hlaváček. Tvrdé jednání k podřízeným v kuchyni si ale dle svých slov ze zahraničí nepřivezl. „Ono to tady ani nejde, byť disciplína je důležitá. První půlrok šéfování v Alcronu byl o tom naučit lidi disciplíně, a uznávám, že jsem u toho někdy asi nebyl nejpříjemnější. Ale věděl jsem, proč to dělám, a hlavně teď vidím výsledky,“ uzavírá Hlaváček.

Co je podle Lukáše Hlaváčka nejlepší na práci kuchaře v Londýně a co je naopak největší nevýhodou? A proč mu práce ve Spojených státech nesedla tolik jako ve Velké Británii? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital