Třetí místo na International Catering Cupu je skvělý úspěch. Díky tomu berou Česko v gastrosvětě vážně, říkají Hajný, David a Horký

Karel Šimůnek

Audioverze

Úspěchy na mezinárodní gastronomické scéně se vždy sluší nejen oslavit, ale také prodiskutovat s těmi, kdo jich dosáhli. V minulé epizodě Chef Areny jste si tak mohli vyslechnout Richarda Tomáše, který zvítězil na prestižním World Sushi Cupu v Japonsku, a do epizody nové si Karel Šimůnek pozval hned tři kuchaře, kteří získali třetí místo na nejlepší světové soutěži zaměřené na catering - na International Catering Cupu ve francouzském Lyonu - Petra Hajného, Radka Davida a Jana Horkého. Autoři bronzového menu se shodují, že právě úspěchy na mezinárodních soutěžích pomáhají nejen ke zlepšení vnímání české gastronomie ve světě, ale i ke zlepšení vnímání gastronomie jako takové doma v Česku.

Čtyři kola se čtyřmi různými zadáními, dvanáct týmů z celého světa, kdy všichni mají stejné suroviny. Tím pádem i dvanáct rozdílně pojatých menu servírovaných jak odborné porotě, tak formou pečlivě připraveného bufetu. To je International Catering Cup v Lyonu, na kterém Jan Horký a Radek David nejsou žádnými nováčky – ostatně přivezli odsud již dvě ocenění za nejlepší pokrm z vepřového masa. Letos jejich tým posílil Petr Hajný a výsledkem je třetí místo v obří konkurenci z celého světa. „Je to ostatně nejlepší světová soutěž v cateringu, takže to nějaký úspěch nepochybně je,“ říká Horký. 

Nováček v týmu Hajný, který zasedl i mezi hodnotiteli, pak popisuje, že předchozí úspěchy i ten letošní zvyšují prestiž českých kuchařů v jedné z kolébek kvalitní gastronomie, kterou Francie bezpochyby je. „Bylo vidět, že kluci už na té soutěži něco dokázali, takže už nejsme jen ‚ten tým z východní Evropy‘,“ říká Hajný. „Ta atmosféra tam, celkový přístup a to, jak tam kuchaře vnímají a celkově francouzský přístup ke gastronomii, to bych chtěl, aby tak bylo i u nás. Ale půjde to jen takhle po malých krůčcích, nicméně úspěchy jako ten náš jsou jedním z nich,“ doplňuje své týmové kolegy David.

Jaké pokrmy připravovali na International Catering Cupu Hajný, Horký a David? Kdy a kde menu oceněné těmi nejlepšími světovými kuchaři v podání bronzového českého týmu můžete také ochutnat? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital