Víme jak uvařit vietnamská jídla, aby Čechům chutnala a nevzdálila se od původních receptů, říkají bratři Taovi

Karel Šimůnek

Khanh a Giang Taovi se narodili vietnamským rodičům a vyrůstali v podkrkonošské Jilemnici. To jim dle jejich vlastních slov pomohlo pochopit, jak uvařit tradiční pokrmy z vlasti svých rodičů tak, aby Čechům chutnaly a přitom se neodchýlili od původní receptury. „Dříve se tu vařila hlavně taková ta ‚česká čína‘. Dnes už mají lidé kuráž na to vařit pravou vietnamskou kuchyni,“ říká Khanh Ta. „Bylo to hlavně tím, že kuchaři moc nevěděli, co bude chutnat přímo Čechům, tak to udělali tak, aby nikoho neurazili. Takový přístup se chytne, a pak jej všichni jen kopírují, dokud to někdo neudělá jinak a lépe,“ doplňuje ho jeho bratr Giang s tím, že věří, že v rámci tří restaurací spadajících do jejich skupiny Taro Group může každý ochutnat právě moderní pojetí tradiční vietnamské kuchyně v příjemném prostředí a s perfektním servisem.

První restauraci Gao Den otevírali bratři Taovi bez předchozích zkušeností s gastronomií. Khanh měl vystudovanou elektrotechniku a Giang VŠE, nicméně oba pro nápad se nadchli – byť přiznávají, že začátky rozhodně nebyly jednoduché. 

„Byli jsme samouci a ten začátek podle toho vypadal. Sáhl jsme si při tom na dno, takže teď už mě nic nepřekvapí,“ vzpomíná Khang Ta. „Projektu pomohlo, že Gao Den je uprostřed sídliště na Stodůlkách a jak nás nikdo neznal, nebyla žádná očekávání a mohli jsme překvapit jen pozitivně. Mohli jsme si to vše nějakou dobu zkoušet a učit se za pochodu,“ dodává Giang Ta, který přiznává, že v rodinném podniku zúročuje své znalosti ekonomie. „Vaření není to jediné, co musíte v gastronomii ovládnout. Je to padesát procent a když nezvládáte těch druhých padesát procent vlastního provozu, nikdy to nebude fungovat,“ říká.

Jak má vypadat moderní pojetí vietnamské kuchyně a s jakými koncepty restaurací lze pracovat? Jaké projekty plánují bratři Taovi do budoucna? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital