Zahraniční angažmá vám otevře dveře všude ve světě. Návrat domů byl zážitek, říká Dolejš

Karel Šimůnek

Roman Dolejš nepatří k hostům podcastu Chef Arena, kteří by byli z kuchařských rodin nebo by gastronomické vášni propadli už jako děti. Přesto ho ale obor hned v prvním ročníku chytil a nepustil. Navíc měl hned ve druhém ročníku to štěstí, že se dostal na školu do Rakouska. Následně vystřídal několik zahraničních angažmá a přiznává, že právě to pomáhá kuchařům otevírat dveře všude po světě. „Pomohla mi jak škola v Rakousku, tak práce ve Švýcarsku a Německu, ale ve finále to bylo angažmá na Bermudách. Pak kamkoliv jsem napsal, tak mi odpověděli, že mě berou,“ vzpomíná Dolejš.

Dolejš by co nejvíce zahraničních zkušeností doporučil každému kuchaři. „Nejvíce toho ve mně zanechalo Švýcarsko, tam je ta organizovanost a přístup k místním surovinám obdivuhodná a hned bych se tam vrátil. Škola v Rakousku byla tvrdá, ale vyplatila se. Práce na zaoceánské lodi byla řehole, ale taky mi hodně dala. Kdybych byl jen v Praze, bůhví, jak bych dopadl. Možná líp, ale spíš bych teda tipoval, že hůř. Myslím, že by si něčím podobným měl projít každý, ale dnes dáte učňům v Česku umýt nádobí a oni o tom týden mluví a nadávají. Ale ono možná i v tom Rakousku už to bude dnes taky,“ říká Dolejš s tím, že návrat z Kajmanských ostrovů zpět do Česka pro něj byl rovněž zážitek. „Bylo to zase úplně něco jiného. Dávali mi taky trochu sežrat, že jsem někdo zvenčí, ale práce v zahraničí mě naučila se rychle adaptovat,“ dodává Dolejš.

Jaké bylo na Kajmanských ostrovech vařit pro Billa Gatese? Co jako již dlouholetý šéfkuchař momentálně rekonstruovaného hotelu Intercontinental chystá Roman Dolejš v novém konceptu? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital