Doprava je pořádná jízda. Dokončení okruhu Prahy je priorita, která se musí odpracovat, jeho kritici mají šátek na očích, říká Kupka

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

Audioverze

Jedním z ústředních témat komunálních voleb v Praze je bezesporu doprava. A kdo je povolanější o této problematice mluvit než sám ministr dopravy? Martin Kupka, který je hostem nové epizody podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! hovoří nejen jako ten, který má ve vládě dopravní agendu na starosti, ale i jako člověk s bohatými zkušenostmi z komunální politiky, jelikož má za sebou roky jako starosta středočeských Líbeznic. „Na ministerstvu v nadsázce říkáme, že doprava je pořádná jízda,“ říká Kupka s tím, že si jako ministr uvědomuje prioritu dostavby Pražského okruhu, který ulehčí dopravní situaci nejen v hlavním městě, ale po celé republice, jelikož Praha je tranzitním místem. „Okruh prostě musí být dostaven. Po letech vyjednávání je potřeba dotáhnout poslední kroky,“ dodává Kupka.

Kupka říká, že o potřebě dostavby Pražského okruhu v zásadě nikdo ani nediskutuje a panuje na ní shoda. „Pokud někdo prosazuje opak, pak bych mu doporučil sundat si šátek z očí,“ říká ministr dopravy s tím, že zásadní pro dostavbu Pražského okruhu je podle něj to, aby z voleb vzešlé nové vedení města bylo nejen odhodlané projekt dokončit, ale aby tomu také věnovalo potřebnou práci.

„To dokončení už není jen o heslech na billboardech, opravdu to obnáší intenzivní systematické vyjednávání a schopnost hledat kompromisy. Je potřeba jednat se všemi, kterých se to týká, a najít řešení, které bude co nejlepší,“ vysvětluje Kupka.

Podle Kupky je v Praze důležitá i podpora kvalitní veřejné dopravy. „Když veřejná doprava nabídne vysoký komfort, pak budou lidé přirozeně volit tuto cestu. Zlepšení kvality a rychlosti k veřejné dopravě skutečně přivede spoustu lidí. Každý by měl mít možnost zvolit si tu možnost dopravy, která je mu nejbližší. Mnoho lidí nemá k autu alternativu, jiní se bez něj obejdou a rádi chodí pěšky nebo jezdí na kole. Město by to všem mělo umožnit,“ uzavírá Kupka.

Kdy podle ministra dopravy můžeme očekávat dokončení Pražského okruhu? Jaké další velké dopravní projekty Prahu čekají? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital