Putin není člověk, ale monstrum. Zlo do Ruska nepřinesl, je jen jeho představitelem, říká Holubová

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

Eva Holubová je známá především jako herečka, nicméně intenzivně se zajímá i o kulturu jako takovou, politiku a obecně věci veřejné. „I kdyby mi lidé říkali, že jsem jen herečka a mám se zajímat jen o hraní, tak jim odpovím, že když i prodavačka za pultem může říkat svůj názor, tak co bych já nemohla,“ říká s úsměvem v nové epizodě podcastu Dycky Praha! Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Holubová, která se netají tím, že ruského prezidenta Vladimira Putina již nepovažuje za člověka, ale za monstrum. „Je mu úplně jedno, co přináší za hrůzy a zvěrstva. Ale není to tak, že by do Ruska přinesl zlo, to tam totiž je přítomno principiálně a neustále posiluje. Není tam právní stát, vládne tam arogance moci, a on je toho všeho jen představitelem,“ nebere si hvězda oblíbených filmů a divadelních her servítky.

Putin podle Holubové podobně jako Adolf Hitler není ochotne přiznat si chyby a prohru a bude na Ukrajině vraždit až do hořkého konce. „Je to obrovská tragédie a svět po válce nebude stejný. Jak se to bude vyvíjet a jak to skončí si ani nedovedu představit, ale usínám i probouzím se se slzami,“ přiznává Holubová s tím, že válku na Ukrajině považuje za metaforu kalvárie, kde Ježíš nesl svůj kříž. „Pomyslný kříž teď nese na bedrech ukrajinský lid. A na nás – na Západu – je, jak se k té kalvárii postavíme. Zda budeme přihlížet, zda budeme jako ti farizejové, co si nad tím budou mnout ruce, nebo zda se budeme snažit pomoci jim ten kříž nést,“ popisuje metaforu Holubová. Naději pro ni představují ti lidé, kteří jsou ochotni se v Rusku všudypřítomnému zlu postavit. „Bude to trvat dlouho, ale věřím, že i z té hrůzy může vzejít to, že to nakonec budou dělat jinak. Jsem optimista bez růžových brýlí, dávám jim šanci, i kdyby to mělo být jen proto, že jim nic jiného nezbude. Ty Rusy, co s námi chtějí usilovat o lepší svět musíme podporovat a ty zbylé odstavit,“ uzavírá Holubová.

Proč už se Eva Holubová věří, že nemusí volit jen menší zlo a koho by ráda viděla jako dalšího českého prezidenta? Jakou roli v jejím životě hraje víra? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital