Rusko chce Ukrajinu zničit po staletí. Jsme připraveni válku zítra ukončit, Putin to ale vidí jinak, říká Perebyjnis

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

Audioverze

Jako velvyslanec působil Jevhen Perebyjnis před Českou republikou i ve Švédsku a Lotyšsku, jak ale přiznává v nové epizodě podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha!, Česko je pro něj srdeční záležitostí. „Česko patří mezi země, které Ukrajině nejvíce pomáhají. Nesmírně si toho vážím a mohu vám říci, že všichni Ukrajinci to vidí. Přátelství mezi Ukrajinou a Českou republikou je oboustranné,“ říká Perebyjnis.

Válku je podle Perebyjnise Ukrajina ochotna kdykoliv ukončit, chybí ale vůle k témuž kroku z ruské strany. „My jsme připraveni ukončit válku zítra, Rusko ale musí udělat jedinou věc – stáhnout se minimálně na pozice před 24. únorem. Ukrajina bude chtít získat zpět všechna svá území, včetně Krymu a Donbasu. Nezdá se, že by Putin byl připraven konstruktivně jednat, jen opakuje nesmysly o denacifikaci. Musíme jednat o reálných věcech, ne nesmyslech. Putin to ale asi vidí jinak,“ dodává Perebyjnis.

Ukrajinský velvyslanec vysvětluje, že současná válka je důsledkem konfliktu mnohem delšího. „Válka na Ukrajině nezačala teď, nezačala 24. února, nezačala ani obsazením Krymu v roce 2014. Už po staletí se Rusko snaží zničit Ukrajinu a Ukrajince,“ říká Perebyjnis s tím, že je vděčný českým poslancům, kteří přijali rezoluci označující Ruskem vyvolaný hladomor na Ukrajině v minulém století za genocidu.

„I když válka skončí, naše vztahy nebudou dobré, každý Ukrajinec bude vědět, kolik mu Rusové zavraždili příbuzných a přátel. Rusko by mělo stejně jako Německo po druhé světové válce samo dobrovolně projít určitým pokáním. Jen tehdy je možné usmíření. Změna ale bude chtít několik generací,“ dodává Perebyjnis. Ukrajinský velvyslanec lituje, že Západ nepřijal podobně tvrdé sankce proti Rusku již po okupaci Krymu. „Kdyby byly současné sankce uvaleny už před osmi lety, tak se teď nebavíme o ruské agresi na Ukrajině, protože Rusko by na ni nemělo peníze,“ uzavírá Perebyjnis.

Jak vypadá den velvyslance, který v Česku reprezentuje zemi stiženou válkou? A proč je Jevhen Perebyjnis rád, že českým premiérem je Petr Fiala? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital