Pokud by padla nezávislá Ukrajina, jsme další na řadě. Zelenského vnímám podobně jako Havla, říká Marvanová

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

Audioverze

Když Hana Kordová Marvanová sleduje dění na Ukrajině a v Rusku, kde jsou zatýkáni odpůrci invaze, nemůže nevidět paralelu se svým vlastním osudem. „Sama jsem v roce 1988 protestovala proti sovětské okupaci a byla za to odsouzena na deset měsíců. V Rusku se teď děje to samé,“ říká Marvanová v podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! s tím, že stejně jako v Československu za minulého režimu se lidé nesmí bát otevřeně se postavit agresi putinovského Ruska. „Když se budeme bát, nevyhrajeme. Obdivuji odvahu Ukrajinců a prezidenta Volodymyra Zelenského, který se postavil do čela svého národa a bojuje za něj. V tomto ohledu ho vnímám podobně jako Václava Havla,“ dodává Marvanová.

Vladimir Putin podle Marvanové jasně ukázal, že se nezastaví před žádnou formou agrese. „Pokud se nebudeme bránit, tak nás klidně také zabere. To nesmíme dovolit. Pevně doufám, že i ze strany EU a Západu dojde na ráznější rétoriku. Takoví Němci si teď mohou přijít méně ohrožení, ale to je velmi krátkozraké. Ukrajinci bojují i za nás a my musíme udělat vše pro to, aby zvítězili. Nesmíme dovolit, abychom byli opět zotročeni. A Putinovi po celých dvacet let o nic jiného nejde,“ hodnotí situaci Marvanová.

Marvanová neskrývá roztrpčení z udělení státního vyznamenání prezidentu Zelenskému ze strany Miloše Zemana.

„Je to nevkusné. Do poslední chvíle Zeman podporoval Putina a spolu se svými poradci bagatelizoval ruskou hrozbu a aktivně Putinovi svými postoji pomáhal. A teď najednou otočí a ocení toho, koho jeho přítel Putin chce zavraždit? To je, jako kdyby se Pilát Pontský rozhodl ocenit Ježíše,“ kritizuje Zemanovo počínání Marvanová.

Má podle Marvanové Rusko naději na demokratizaci? A co vzkazuje ukrajinským obráncům? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital