Putin se chce zapsat do dějin a začal novou studenou válku. Ukrajinci bojují i za naši svobodu, říká Pojar

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

Ruský prezident Vladimir Putin invazí na Ukrajinu naplnil to, čím hrozil ve svých radikálních projevech, a pokouší se o obnovu ruského impéria. „Chce se zapsat do dějin jako obnovitel ruské slávy. Stejně tak se do učebnic zapíše dnešní den jako den, kdy se Evropa změnila,“ říká host podcastu Alexandry Udženija a Jiřího Pospíšila – bezpečnostní analytik, bývalý diplomat a prorektor vysoké školy CEVRO – Tomáš Pojar s tím, že Putin při svém počínání nebere ohledy na vlastní zemi a její obyvatele, ale jen sám na sebe. „Začíná nová studená válka,“ nepochybuje Pojar.

„Bude záviset na tom, jak moc to Rusko bude bolet. Pokud bude, tak bude mít Putin menší apetit jít dál. Pokud to bude procházka růžovým sadem, tak proč nejít dál? Je v našem zájmu, aby to Rusko bolelo! Ukrajinci v tuto chvíli bojují i za naši svobodu,“ vysvětluje Pojar. 

„Ne všichni Rusové s Putinovým postupem souhlasí a rozhodně ne všichni souhlasí s tím, že by oni nebo jejich děti měli ve válce na Ukrajině umírat. Stejně tak nebudou Rusové nadšeni z ekonomických dopadů konfliktu. Že to Putina dlouhodobě posílí, není vůbec jisté. Ale to, že se tím skutečně dostane do učebnic, jak si přeje, to už jisté je,“ říká Pojar.

Proč je zcela zásadní navýšit investice do obrany a jak se nám tyto investice vrátí? A jaké dopady bude mít ruská agrese na Ukrajině na Česko?

sinfin.digital