Inspiruje mě život, láska i nezdary. Když jsem spokojená, moc inspirace nepřichází, říká Havelková

Anna Vamberská

Audioverze

Rozálii Havelkovou jste mohli spatřit jako zpěvačku v Melody Makers, v inscenacích Meda a Marta na Letní scéně Kampa a aktuálně také v muzikálu Cabaret v Divadle Bez zábradlí. Krom toho vydala vlastní desku Korzetiér, jejíž písně zakomponovala i do představení Rozladěné držky, kde vystupuje spolu s Anežkou Hessovou. Pro Rozálii jako umělkyni je největší inspirací život, láska i některé nezdary. Zádrhel přichází, když je spokojená. „Když jsem spokojená a šťastná, moc inspirace nepřichází. Ale naštěstí nikdy nejsem pořád spokojená, inspirace je tak stále dost. Přivolat si múzu na povel zatím neumím. Ale podepsala jsem smlouvu s hudebním vydavatelstvím, a ti očekávají, že budu tvořit dál,” vysvětluje Rozálie. „Ve chvíli, kdy jsem se stresovala, že inspirace nepřichází, skutečně nic nepřicházelo. Až když jsem to pustila, inspirace přišla. Zároveň ale člověk musí být připravený a otevřený – v mém případě trávím víc času s harmonikou, hraju si písničky, zkouším různé věci a on třeba přijde nějaký nápad.“

Že nápady skutečně přicházejí, Rozálie předvádí právě v autorském představení Rozladěné držky, kde vystupuje se svými písněmi z desky Korzetiér. Nejvíce ji baví předávat divákům emoce. „Ryzí emoce, která z písní čiší, je to nejvíc, co může umělec divákům předat. Ale musím se také hlídat, abych se po každé písničce nerozbrečela,” říká Rozálie.

Po představení si také vždy zhodnocuje, z čeho by se mohla poučit a zlepšit se do příště. „Většinou jsem po představení nespokojená a přemýšlím nad chybami, co jsem tam řekla nebo zahrála. Pořád se tím učím. Vím, že je stále co dělat,” doplňuje Rozálie.

Nové zkušenosti nabrala i jako herečka v muzikálu Cabaret v Divadle Bez zábradlí. Do té doby spíše hrála dle jejích slov stylizované slečinky z první republiky. S rolí Sally Bowles jí pomohla herecká koučka Eva Spoustová. „Pomohla mi vystavět charakter role a s tím, abych si v roli byla víc jistá a lépe i artikulovala. U každého slova jsme si říkali jasný podtext, jaký má mít. Takhle moc jsem se nikdy do role nepoložila,” popisuje Rozálie a zároveň dodává: „Sally Bowles je mi něčím velmi blízká. Je to taková rozevlátá osoba, perou se v ní dvě polohy. Zároveň si po představení musím říct: Vystupuju z role, budu zase Róza.”

◆ Co všechno získala díky zkušenosti s cirkusem v Belgii?

◆ Jak reagovala na své nominace v rámci Cen Anděl za rok 2022?

◆ Jaký vztah má k sociálním sítím? A proč si myslí, že hloupne?

◆ Jaké jsou pro ni konkurzy?

◆ Cítí se jako umělkyně svobodně?

I o tom mluví v podcastu Jeviště Rozálie Havelková.

sinfin.digital