Největší krach od dob IPB: Z Arcy se stalo finanční letadlo, a když už nebylo kde brát, tak se zřítilo, říká advokát Langmeier

Už přes rok soudy řeší největší úpadek od dob pádu Investiční a poštovní banky, krach finanční skupiny Arca Investments. V něm investoři, tisíce fyzických osob, ale například i olomoucké arcibiskupství či Syndikát novinářů, utopili téměř dvacet miliard korun. Jak je ale vlastně možné, že na první pohled tak velká a stabilní finanční skupina, která investuje do realit či energetiky, se dostane do tak velkých problémů? 

„Samotného by mě to zajímalo, jak je možné, že nám tu zůstane firma s dluhem dvacet miliard,“ říká v pořadu Kapitola advokát Jan Langmeier z AK Langmeier & Co, který zastupuje část věřitelů Arca Investments. Část odpovědi podle něj leží ve způsobu, jak se Arca Investments financovala. „Šlo především o vydávání směnek a dluhopisů s krátkou dobou splatnosti.“ Tím se však skupina postupem času dostala do smrtící spirály, kdy novými úvěry především splácela úvěry staré. „Z našeho pohledu se stala letadlem, které stoupalo stále výš a výš, až došlo ke zlomu, kdy nešlo získat nové investory – a tak se zřítilo,“ dodává advokát v pořadu Kapitola.

Jakým způsobem s věřiteli jedná majoritní vlastník skupiny Arca Rastislav Velič? A je na trhu více podobných finančních společností, které se kvůli neudržitelnému financování mohou rychle zhroutit? Poslechněte si celý podcast. V odkazu pod textem najdete video pro předplatitele.

Video pro předplatitele: Z Arcy se stalo finanční letadlo, a když už nebylo kde brát, tak se zřítilo

sinfin.digital