Daň z nadměrných zisků? „Omlouvám se za upřímnost, ale banky si za ni mohou samy,“ říká Stanjura

Boj s vysokými cenami energií bude státní rozpočet v letošním a příštím roce stát v přímých nákladech přibližně 200 miliard korun, říká v pořadu Kapitola ministr financí Zbyněk Stanjura. „Pro letošní rok to bude ve vynulování plateb za obnovitelné zdroje šest miliard a za úsporný tarif přibližně 12 miliard,“ vypočítává. Pro příští rok se k těmto nákladům přidá nově oznámených 100 až 130 miliard na zastropování cen pro maloodběratele a asi 30 miliard pro velkoodběratele. „Ano, ta částka 200 miliard pro oba rozpočty tak přibližně vychází,“ říká Stanjura a prozrazuje, z čeho ji chce zaplatit.

Stanjura se tím dostává i k plánované dani z nečekaného zisku pro banky, kterou má připravenou, a vysvětluje, kde se nápad zdanit právě finanční domy vzal. „Omlouvám se, že mluvím tak otevřeně, ale banky si za to mohou samy,“ říká ministr. „V Česku máme vysokou základní úrokovou míru, komerční banky ji využívají, ovšem jaká je jejich nabídka klientům? Střadatelům? To se nedá porovnat!“ argumentuje Stanjura. „Pokud by banky dlouhodobě byly vstřícnější vůči svým střadatelům, nabízely jim lepší podmínky na běžných a spořicích účtech, tak by neměly tak vysoké zisky a my bychom řekli, že se o ty peníze se svými klienty dělí. Ale to se neděje v dostatečné míře. To je myslím pravý důvod, proč jsme o tom začali přemýšlet.“

Co říká na námitku, že je takový přístup vyznívá socialisticky? Jak se staví ke kritice Národní rozpočtové rady? Poslechněte si celý pořad.

Rozhovor s ministrem Stanjurou jako video najdete tady

Co v rozhovoru s ministrem Stanjurou ještě zaznělo?

K budoucnosti ČEZ: „Stát si musí znovu definovat, co od ČEZ očekává a jaká by měla být jeho vlastnická politika. A pak může teprve přemýšlet, jakou formu tomu dát, aby ty cíle splnil. Podle mě by klíčovým úkolem ČEZ v příštích letech mělo být postavení čtyř nových bloků jaderných elektráren. Čtyř, ne jednoho.“

Ke konsolidaci veřejných financí: „Musíme razantně snížit počet státních zaměstnanců, musíme digitalizovat, investovat. A osobně jsem velkým odpůrcem národních dotačních titulů, nejraději bych je zrušil všechny. Dotačních titulů máme mít naprosté minimum – místo toho nám zde k nim vznikl regulérní průmysl: existují firmy, které zpracovávají žádosti, pak máte úřady s vlastními odděleními, které to zpracují, jiné úřady pak mají hodnotitele a kontrolory. Je to regulérní průmysl, který není produktivní.“

Ke kritice plošných opatření: „Velmi často se zaměňuje slovo sociální a socialistický. Já jsem konzervativní politik a k tomu patří starost o skupiny obyvatel, kteří si pomoct nemohou. Po začátku ruské invaze je zkrátka trochu potlačená úloha snižování deficitu a fiskální odpovědnosti ve prospěch možného sociálního smíru – je však vidět, že i střední třída po nás chce, aby se stát postaral o ty, kteří to sami nezvládnou.“

Další díly


sinfin.digital