Představa, že když už něco někde vzniklo, můžeme si to vzít zadarmo, je scestná a hrůzostrašná. Pirátům často nerozumím, říká advokát Matzner

Pavel Vondráček

O tom, že je potřeba zlepšovat finanční gramotnost lidí, už jste nejspíš slyšeli hodněkrát. Ale není to jediná z „gramotností“, ve kterých má běžná populace poněkud rezervy – podle advokáta Jiřího Matznera lidem chybí i naprosté základy gramotnosti právní. „Často zaznívají různé výkřiky o tom, že máme nějaká práva, ale zapomíná se, že s každým právem je svázána i nějaká povinnost. Lidé někdy znají svá práva, ale mnohdy k nim odmítají akceptovat onu povinnost,“ vysvětluje Matzner v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Já tvrdím, že prevence a pozitivní příklad je vždycky lepší než jakákoliv represe. Ale podívejme se kolem nás, dnes je to jen o represích a ty pozitivní příklady hodné následování kolem sebe nemáme,“ dodává.

Advokát Matzner nepochybuje, že právní gramotnost si zaslouží úplně stejnou pozornost jako třeba již zmíněná gramotnost finanční. Lidem totiž často chybí i úplné základy. „Lidé uvažují tak, že právníka vlastně nepotřebují, i když třeba kupují byt za několik milionů. Ušetří pár tisíc, ale pak často chodí, že musí platit statisíce. Ten nepoměr je hrozný,“ komentuje situaci s dodatkem, že podobně jako třeba u zubaře by se i v právu měla řešit v první řadě prevence a právníci by neměli být až instancí poslední záchrany. „Kupříkladu si lidé stále myslí, a to je tak trochu pohrobek devadesátých let, že když budou ignorovat poštu, tak se nic nestane. To je ale velká mýlka a pokaždé každému radím, aby se o své věci zajímal. A ono nejrychlejší a často i nejlacinější je třeba tu pokutu prostě zaplatit. A nezapomínejme, že dnes jde ony pokuty vymáhat i z jiných zemí EU tady u nás,“ popisuje Matzner jeden z obvyklých nešvarů a upozorňuje na fakt, že nezaplacení pokuty v jiné zemi EU může mít za následek nejen její astronomický nárůst, ale v krajních případech i zatčení nebo zabavení vozidla.

Jak se vyznat v pro mnohé komplikovaném světě práva? Jak právo ovlivňuje naše životy a to i ty virtuální na sociálních sítích? Poslechněte si celý podcast Pavla Vondráčka.

Jiří Matzner
SDÍLET
sinfin.digital