Neběhám s prázdnou hlavou, při běhu přemýšlím, říká extrémní sportovec Pavel Paloncý

Pavel Vondráček

Dobrodruh a extrémní sportovec Pavel Paloncý je sice v českých zemích znám hlavně jako ultramaratonec, vystudoval ale i pražský Matfyz, obor Fyzika povrchů a ionizovaných prostředí – a tak některé úlohy řeší i při běhu. „A nejen při běhu, ale i při seběhu a při výstupu do kopců,“ říká Pavel, muž velmi vyrovnané a tiché povahy. Kdo by to byl řekl, že právě on je jedním z největších sportovních šílenců Česka?

„Legenda,“ řekl okamžitě Petr Mitáš, ultraběžec z obce Tři Sekery u Mariánských Lázní, když mu autor podcastu Pavel Vondráček napsal, že bude dělat rozhovor s Pavlem Paloncý.

Pavel Paloncý je ve svých třiceti osmi letech skutečně běžecká legenda, jeden z nejlepších ultrasportovců světa, běžec, cyklista, vodák, lezec atd. Účastník závodů jako je The Spine Race, MS Sparta Ultra Island nebo Trans Gran Canaria.

„Nevím,“ hlesl Pavel, když mu byla položena otázka, co je horší, než špatně zahraný bluegrass. Dobře zahraný bluegrass. Proč to zmiňuji? Pavel Paloncý už několikrát běžel nejpodivnější a nejcharismatičtější závod světa – Barkley Marathons v americkém Tennessee. Už jeho samotný start je jedna velká bizarnost – zakladatel a organizátor zvaný Lazarus vyhlásí hodinové okno, během něhož se poběží a samotný startovní „výstřel“ není výstřel, ale potažení z cigára. Nikdo tedy neví, kdy se vyběhne, a závodníci jsou nuceni poslouchat názory Lazaruse na pivo a hlavně na zmíněný bluegrass.

Pavel běhá v písku, v bahně, v dešti, v mrazu, na asfaltu i na jehličí. „Nejhorší ale je to Barkley, tam je největší výzvou už samotné přihlášení a fakt, že ho zatím doběhlo jen patnáct běžců, je podivuhodný. Já mezi nimi ještě nebyl. Když jsem běžel naposledy a na startu jsem řekl, že nejsem z podpůrného týmu, ale že jsem běžec, dostalo se mi odpovědí ‚to je mi líto‘. Příští rok to ale zvládnu,“ hýří skeptickým optimismem Pavel, protože dobře ví, že je to úkol nadlidský.

V podcastu se dozvíte odpovědi na tyto otázky:

- proč vlastně běhá

- proč se mu líbí Rychlebské hory

- proč je nejúžasnější Patagonie

- proč se při Barkley maratonu trhají stránky knihy

- jak se projevuje halucinace z únavy

- jaký je rozdíl v běhání se ženou a s mužem

- zda je horší zima, nebo vedro – a sníh, nebo slunce

- proč by se při běhu z kopce nemělo brzdit

– a jaké to je zaběhnout světový rekord na běžecké pouti do Santiago de Compostela

sinfin.digital