Top operní zpěvák může balit holky stejně jako rocková hvězda, opera do muzea nepatří, říká pěvec Plachetka

Pavel Vondráček

Světově proslulý český basbarytonista Adam Plachetka patří k našim nejznámějším operním pěvcům. V nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka odmítá, že by opera patřila do muzea, a naopak ji považuje za žánr, který by měl konkurovat divadlu i filmu. „Top operní zpěvák může balit holky stejně jako top rocková hvězda, byť je tedy opera distingovanější, nažehlenější a udržuje si určitý odstup,“ říká s úsměvem Plachetka.

Basbarytonista Adam Plachetka je jedním z našich nejlepších a nejznámějších operních pěvců. Vystupoval doslova po celém světě a po boku největších hvězd. „Když se opera dělá dobře, tak do muzea rozhodně nepatří. Je naším úkolem koncipovat produkce, aby byly kompetitivní rozhodně s divadlem, a myslím že i s kinem. Vizuálno je dnes extra důležité a různé projekce a efekty představení pozvednou. Jediný limit jsou finance, které bohužel často nejsou,“ vyvrací Plachetka stigma o opeře jako o mrtvém žánru.

(Foto: Ilona Sochorová)

Naopak jde podle něj o živou formu, která má lidem stále co říct. Plachetka zároveň přiznává, že ho nijak nepobuřuje, když někdo přijde na operu v džínách a svetru. „Jistě je to trend, co se snaží klasiku zpřístupnit. Navíc když je někde představení, kterého jsem si dříve nevšiml a mám na sobě jen džíny, byla by škoda nechat si ujít umělecký zážitek jen kvůli oblečení. Mě to nijak neuráží, když lidé přijdou neformálně, zároveň si ale myslím, že zážitek zpříjemní to, že se k tomu i hezky obléknou,“ říká Plachetka. 

Může hrát Othella běloch a role bělošských postav ztvárnit černošský pěvec? Jak vlastně vypadá den operního pěvce? A jaká místa v divadle jsou pro diváky nejlepší? Poslechněte si celý podcast. A pokud chcete vědět, co Adam chystá, koukněte na jeho stránky.

Adam Plachetka zpíval Figara v Mozartově opeře Figarova svatba na Salcburském festivalu... (Le nozze di Figaro (c) Salzburger Festspiele, Ruth Walz)
...a také ve vídeňské Státní opeře. (Le nozze di Figaro (c) Wiener Staatsoper, Michael Pöhn)
Adam jako seržant Belcore v opeře Nápoj lásky od Gaetana Donizettiho v Metropolitní opeře v New Yorku. (L'elisir d'amore (c) Metropolitan Opera, Marty Sohl)
Adam Plachetka v roli Dona Giovanniho ze stejnojmenné opery W.A. Mozarta ve vídeňské Státní opeře. (Don Giovanni (c) Wiener Staatsoper, Michael Pöhn)

Všichni muži mají společného předka. Ženy byly více věrné, než si myslíme, říká genealog Kotačka

Ztratil litry krve a zlomil si všechno, co jde. Legendární biker Gasperotti v podcastu Pavla Vondráčka!

Další díly

Rumunský Banát ve vás rozpustí nánosy stresu. Skutečný český život tu ale během jedné generace zanikne, říká usedlík Robin Šmíd

10. 08. 2022, 06:00  •  Pavel Vondráček

Naše civilizace lže sama sobě. Bez těžby bychom neexistovali a přitom ji odmítáme, říká geolog Pechar

05. 08. 2022, 06:00  •  Pavel Vondráček

Na území po těžbě uhlí je dnes nejvíc různorodá příroda, „ropák“ už by tu nepřežil, říká rekultivátor Jiří Křen

28. 07. 2022, 13:54  •  Pavel Vondráček

Na vodícího psa se nesahá. Zbytečně ho to rozptyluje a pak nepracuje, jak má, vysvětluje ředitelka organizace Helppes

19. 07. 2022, 06:00  •  Pavel Vondráček

Tour de France byla kdysi svobodnější a tolerantnější, říká fotografka Markéta Navrátilová, která nejslavnější cyklistický závod světa fotila dlouhých dvacet pět let

14. 07. 2022, 06:00  •  Pavel Vondráček

„Jsem patriot, upřednostňuji tradiční a místní nápoj a tím je čistá ovocná pálenka,” říká propagátor ovocného světa Jakub Gottwald

09. 07. 2022, 06:00  •  Pavel Vondráček

Filtry cigaret tvoří třetinu odpadu, který moře vyplaví na pláž. „V Bruntálu oceán nemáme, ale vadilo mi to i tak,“ říká bojovník proti vajglům Petr Kukla

30. 06. 2022, 14:02  •  Pavel Vondráček

„Mám služební auto, ale po Bombaji raději jezdím na kole,“ říká Jan Řepa, který v Indii pracuje pro českou škodovku

27. 06. 2022, 06:00  •  Pavel Vondráček

sinfin.digital