Starostovat malému městu je mnohem osobnější. Některá místa si návštěvník musí zasloužit, říká Adamec

Pavel Vondráček

V čem se liší výkon práce starosty malého a velkého města? Podle starosty třítisícového Lokte v Karlovarském kraji Petra Adamce je vedení menšího města mnohem osobnější, což má své výhody i nevýhody. „Máte pocit, že vlastně musíte každého znát, protože všichni znají vás. A ty osobní vztahy přináší i různé osobní animozity. Když mě zvolili, někdo třeba přestal zdravit mého otce, který to docela těžce nesl. To by se na velkém městě asi nestalo,“ říká Adamec v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Petr Adamec je starostou sice na počet obyvatel relativně malého města Loket, nicméně nejen kvůli hradu v centru města, ale i kvůli tomu, že se Loket nachází na vodácké trase Ohře, jeho městem každoročně proudí desítky tisíc turistů. Loket je tak někdy připodobňován k menší verzi Českého Krumlova.

„V některých věcech jsme krok za Krumlovem, zažívají třeba turistický nápor déle a jsou tak na mnoho věcí lépe připraveni. My jsme v něčem, mám pocit, trochu zaspali, není z toho potřeba někoho vinit, ale situace nastala a těžce se řeší,“ popisuje realitu Lokte Adamec. Největším problémem je podle starosty parkování, protože skoro všichni návštěvníci přijíždí právě autem. „Loket je sice nedobytné opevněné město, ale dobývají ho turisté, jen ne děly, ale auty. To Krumlov řeší poměrně radikálně. Ale tady nejde lidi pořád někam vyhánět, ač by se to asi někomu mohlo líbit,“ dodává Adamec.

Podle Adamce je nejen v Lokti, ale i v jeho okolí mnoho krásných míst, která si zaslouží návštěvu. Sám ale není příliš tím, kdo by je otevřeně ukazoval. „Někdy si říkám, že by bylo dobré ukázat ta místa lidem, ale pak si zase říkám, ať si je najdou sami. Kdybych je tam vodil, bude tam chodit každý a může to ono místo zničit. Ne každé zajímavé místo si zaslouží, aby tam chodili i ti, co si ho neváží. Měli by si jeho návštěvu trochu zasloužit a sami si ho objevit,“ říká Adamec.

Proč je výhodné, když má město ve svém vlastnictví hrad a lesy? A jak se řeší v atraktivní destinaci problémy s turisty, cyklisty a vodáky? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital