Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Messenger od Facebooku již používá každý šestý obyvatel planety. Bude se za něj platit?

Messenger od Facebooku již používá každý šestý obyvatel planety. Bude se za něj platit?

Chatovací aplikaci Messenger od sociální sítě Facebook používá již 1,2 miliardy aktivních uživatelů. Přestože se tempo růstu uživatelů aplikace v posledních měsících mírně snížilo, stále zůstává na takové úrovni, o niž si její konkurenti mohou nechat jenom znát. Počet uživatelů aplikace za posledních devět měsíců zvýšil o 200 milionů. 

„Nyní máme více než 1,2 miliardy uživatelů, kteří náš Messenger používají každý měsíc. Chtěl bych tak všem uživatelům naší aplikace poděkovat, že nám umožňujete tvořit něco tak skvělého a pro vás smysluplného,“ rozplýval se ve svém facebookovém postu David Marcus, šéf Messengeru. A měl proč. Během posledních dvou let se totiž aplikaci Messenger podařilo počet svých uživatelů zdvojnásobit.

Messenger od roku 2014, kdy reálně odstartoval, ušel velmi dalekou cestu. Ze začátku se totiž chatovací aplikace současné masivní oblibě rozhodně netěšila. Když se totiž před třemi lety Mark Zuckerberg rozhodnul oddělit posílání zpráv od samotné aplikace Facebooku, uživatelé se bouřili. Štvalo je, že musejí stahovat novou aplikaci, která navíc podle nich trpěla mnoha neduhy – od špatného ovládání přes zbytečné vlastnosti až po otázky ohledně soukromí. Postupem času si však zvykli, ostatně nic jiného jim nezbylo.

Facebook uvádí, že aktuální růst uživatelů o posledních 200 milionů je způsoben zejména implementací nových funkcí, jako jsou skupinové video hovory či kamera s různými nastaveními filtrů. Upozorňuje rovněž na funkci Messenger Day, kde uživatelé sdílejí své denní zážitky, které aplikace po 24 hodinách smaže.

Druhá chatovací aplikace Facebooku, WhatsApp, dosáhla shodou okolností úrovně 1,2 miliardy uživatelů před dvěma měsíci. Přestože se uživatelé obou aplikací do značné míry překrývají, je zřejmé, že Facebook má v rámci svých IM k dispozici masivní členskou základnu.

Analytici tak nyní očekávají, že Facebook se aktuálně více než na akvizici nových uživatelů zaměří na monetizování těch stávajících. Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, sice prohlásil, že přidání reklam do aplikace WhatsApp rozhodně není ten pravý přístup, ohledně messengeru se nicméně v takto kategorických intencích nevyjádřil. Druhá možnost, jak by mohl Facebook získat z ohromné členské základny svých chatovacích aplikací peníze, je zavedení provize či poplatků ze zprostředkování plateb, což je služba, kterou messenger rovněž nabízí.

David Marcus nicméně naznačil, že se Facebook vydá spíše první cestou. „Zavádění provizí za uskutečněné platby neplánujeme. Věc, kterou tradičně děláme, a z níž nám plynou decentní příjmy, je reklama. Takže se zaměříme na ni,“ řekl nedávno Marcus.

Zavést do IM aplikací reklamní sdělení tak a zároveň si udržet své uživatele je nicméně velmi obtížné, což je jeden z důvodů, proč Zuckerberg zůstává ohledně spojení reklamy a WhatsAppu více než vlažný.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744