Trumpova cla Česku paradoxně pomůžou. Hrozí však další eskalace, tvrdí analytici | info.cz

Články odjinud

Trumpova cla Česku paradoxně pomůžou. Hrozí však další eskalace, tvrdí analytici

Americký prezident Donald Trump v noci na pátek znovu přitvrdil vůči Číně. Od 1. září budou platit nové minimálně 10procentní tarify na především spotřební zboží za 300 miliard dolarů, což v součtu s již dříve schválenými restrikcemi znamená, že Trump uvalil cla prakticky na celý čínský dovoz. Analytici oslovení INFO.CZ Václav Franče ze společnosti Deloitte a Štěpán Křeček z BH Securities, rozebírají nastalou situaci, nastiňují další vývoj a předestírají, co budou nová Trumpova cla znamenat pro Česko. 

Jak zavedení cel interpretujete: Proč je americký prezident představil právě nyní? 

ŠK: Americký prezident Donald Trump již zahájil volební kampaň. Před voliči chce působit jako prezident, který se aktivně snaží řešit problémy Spojených států. Kdyby se mu podařilo uzavřít výhodnou dohodu, jeho voliči to uvítají. Rovněž mu ke znovuzvolení může pomoci zásadový postoj, kdy dá jasně najevo, že se nebojí a nebude Číňanům ustupovat.

Je tedy zavedení nového kola cel ekonomické, nebo politické rozhodnutí? 

VF: Jedná se o čistě politické rozhodnutí. Ekonomicky není zavádění obchodních bariér příliš ospravedlnitelné. Již vidíme, že v důsledku celních válek globální i americká ekonomika zpomaluje.

ŠK: Jedná se o rozhodnutí z oblasti hospodářské politiky. Podstata sporu je ekonomická, nicméně má zcela zásadní politické dopady. Na rozdíl od studené války se nechřestí vojenskými zbraněmi. Nicméně k ekonomickému vyhrožování dochází. Můžeme při tom pozorovat, že se nám svět opět začíná dělit do dvou bloků.

„Pro české spotřebitele bude dopad paradoxně spíše pozitivní“

Budou mít nová cla zprostředkovaný dopad na české spotřebitele? Jak zásadní? 

VF: Pro české spotřebitele bude dopad paradoxně spíše pozitivní. Čína se pravděpodobně bude snažit „udat“ zboží, na které USA uvalily clo, v Evropě, což bude tlačit ceny pro spotřebitele dolů. Celkově by ale neměl být dopad na české spotřebitele zásadní. Horší to bude pro české firmy, které přímo nebo nepřímo (například přes Německo) dodávají Číně, obzvláště v situaci, kdy český zpracovatelský průmysl již klesá, soudě podle vývoje předstihových indikátorů.

ŠK: Myslím, že Donald Trump do voleb již nebude otvírat další frontu a obchodní spory s Evropskou unií vyhrotí až po případném znovuzvolení. Přesto i Evropská unie a potažmo Česká republika je změnami v mezinárodním obchodě zasažena. Týká se to nejen pohybu kurzů měn, ale i změnami v dodavatelsko-odběratelských vztazích. Jednou z nejpostiženějších zemí je Německo, na které jsme ekonomicky navázáni jako 17. spolková země.

Jaký předpokládáte další vývoj v americko-čínské obchodní válce? Očekáváte další eskalaci, nebo spíše uklidnění situace? 

VF: Vzhledem k tomu, že se blíží prezidentské volby v USA, tak se obávám spíše další eskalace. Na druhou stranu, pokud by se ukázalo, že vlivem obchodních válek americká ekonomika výrazně zpomaluje, pak i současná administrativa by si před volbami další eskalaci obchodního sporu rozmyslela.

ŠK: Čína nebude chtít působit slabě, a proto zareaguje odvetnými opatřeními. Oběma stranám tím budou narůstat ekonomické náklady. Číně výrazně více než Spojeným státům, protože je vůči Americe v obchodním přebytku. Růst nákladů bude postupně zvyšovat tlak na uzavření dohody, která je jediným racionálním řešením. Od podpisu jsme však poměrně daleko a je možné, že k tomu bude zapotřebí vyměnit politickou reprezentaci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud