Dobrá restaurace by měla mít i dobré drinky. Staré koktejly musíme přizpůsobovat dnešním chutím, některé už ani autenticky namíchat nelze, říká Cirok

Karel Šimůnek

K dobrému jídlu patří dobré pití, a to se týká i míchaných drinků. Vítězslav Cirok patří ke světové barmanské špičce a v nové epizodě podcastu Chef Arena popisuje realitu, v níž existují dobré restaurace s dobrým jídlem, které ale v koktejlech zaostávají. „Spousta podniků má perfektní menu, ale drinky nemají buď vůbec, nebo v neodpovídající kvalitě. Přitom v opravdu dobré restauraci očekáváte i opravdu dobré drinky,“ říká Cirok, který v karlovarském Grandhotelu Pupp, kde je šéfbarmanem, pracuje i na párování drinků s pokrmy na několikachodovém menu. „Není to jako s víny, tady musíte často opravdu zapojit fantazii a pracovat při přípravě drinku i se surovinami, které jinak vůbec nepoužíváte,“ dodává.

Cirok upozorňuje, že některé starší koktejly už ani nelze autenticky namíchat, zatímco jiné je potřeba přizpůsobit moderní době. „Třeba takový Vesper z Jamese Bonda už v té originální podobě nenamícháte, protože jedna z ingrediencí se už vůbec nevyrábí, takže si s tou více než sedmdesátiletou recepturou musíte trochu pohrát. Ale pojďme si zároveň přiznat, že i jídla se před sedmdesáti lety vařila jinak a dnes se připravují pro současného člověka se současnou chuťovou paletou. S drinky je to stejné,“ vysvětluje.

„Je super, že si můžeme přečíst o tom, jak se míchaly drinky na konci 19. století, přičemž ty nejklasičtější se míchají dodnes. To si třeba myslím, že upřímně moc nehrozí, že drinky, které vymýšlíme v současnosti, by si někdo připravoval i za sto let. Na druhou stranu ale musíte občas trochu upravit poměry ingrediencí, aby nám to vůbec dnešní host, zvyklý na jiné věci než host z počátku minulého století, vypil. I drinky s příběhem nemůžete prodávat jen s tím dobrým příběhem, ale bez dobré chuti,“ uzavírá Cirok.

Jak se vymýšlí správný koktejl k jídlu? Jaká je role šéfbarmana v proslulém Grandhotelu Pupp? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital